Isot lyötiin SM-liigassa – tyly asiantuntijanäkemys Ilveksestä pronssipelin alla

7:26imgSaavatko Lukon ja Ilveksen johtoportaat puhtaat paperit? Liigaviikko arvioi.
Julkaistu 25.04.2025 08:43
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

@ossikarvonen

Rauman Lukko ja Tampereen Ilves kohtaavat perjantaina jääkiekon SM-liigan pronssiottelussa, mikä on pettymys molemmille seuroille erittäin vahvan runkosarjan jälkeen. Miksi finaalipaikka jäi haaveeksi? Liigaviikko analysoi seurojen kaudet pronssipelin alla. 

MAINOS

Liigaviikko niputtaa
SM-liigan puheenaiheet!

Uusi jakso katsottavissa MTV Katsomossa torstaisin.

MTV Urheilun asiantuntija Karri Kivi arvioi, että Lukon urheilujohtaja Kalle Sahlstedt onnistui jälleen joukkueen kokoamisessa, ja myös päävalmentaja Tomi Lämsän suoritusta voi kehua, mutta otteet jäällä jäivät hieman vajaiksi.

– (Välierien) ratkaisupeleissä SaiPa jyräsi Lukon kieltämättä. Jos SaiPan pelaajat olivat silmät tapillaan viisi senttiä pidempiä, niin monet Lukon pelaajat olivat kaksi senttiä lyhyempiä, vähän kyyryssä, Kivi linjaa Liigaviikossa. 

Lue myös: Kohukohtalo SM-liigafinaalien kynnyksellä – Karri Kivi tyrmistyi: "Pistin viestin, että häh?"

Lue myös: SM-liigan finaaleiden yllä velloo valtava mysteeri – tästä on kyse

Ilveksessä ongelma oli tavallaan päinvastainen: Pelaajahankinnoissa tuli useampia huteja.  

– Tosi tasapaksu ryhmä. Se kuva oli jo silloin syksyllä, Kivi toteaa urheilujohtaja Timo Koskelan kasaamasta joukkueesta. 

– Ja vielä kun supertähti Eemeli Suomi oli tosi vaisussa kunnossa loukkaantumisesta johtuen, ja tuli vain muutamaan viimeiseen peliin mukaan, niin se kovin syömähammas oli jo sitä kautta pois, asiantuntija jatkaa KalPalle välierissä 2–4 hävinneestä Ilveksestä.

Pronssiottelu katsottavissa MTV Katsomossa perjantaina kello 18.30 alkaen. 

Kuuntele Liigaviikon analyysi Lukon ja Ilveksen kausista kokonaisuudessaan yllä olevalta videolta. 

Tuoreimmat aiheesta

Liigaviikko