Nuoren suomalaisnaisen seksuaalisesta hyväksikäytöstä Thaimaassa epäilty mies on pidätetty myöhään maanantai-iltana paikallista aikaa sen jälkeen, kun hän tiettävästi yritti poistua maasta, kertoo Times of Israel -sivusto.
Teon epäillään tapahtuneen suositulla Koh Samuin lomasaarella.
Lehtitietojen mukaan 36-vuotias israelilaismies pysäytettiin Phuketin lentokentällä tunteja sen jälkeen, kun viranomaiset olivat antaneet hänestä pidätysmääräyksen, jonka taustalla oli 19-vuotiaan suomalaisnaisen päivää aiemmin tekevä ilmoitus. Times of Israel siteeraa tässä asiassa Khao Sod -uutissivustoa.
Lue myös: Syyte: Kirurgi raiskasi lähes 300 potilasta Ranskassa – 6-vuotiaan paljastus vei miehen jäljille
Näin epäilty teko tapahtui
Khao Sodin lähteenä toimineen paikallisen poliisin mukaan suomalaisnainen kertoi varhain sunnuntaiaamuna poliisille, että hän oli ystävineen ollut kanssa lauantai-iltana juhlimassa tanskalaisten tuttaviensa kanssa Chawengin rannalla Bo Phutissa.
Teosta epäilty mies oli myöhemmin liittynyt hänen seuraansa. Naisen mukaan hän ei tuntenut tätä entuudestaan.
Naisen mukaan hän oli mennyt miehen kanssa kahdestaan rannalle, jossa tämä oli suudellut ja kosketellut häntä vastoin hänen tahtoaan. Naisen mukaan mies ei lopettanut, vaikka hän pyysi.
Nainen kertoi olleensa tapahtumahetkellä päihtynyt. Hän kertoi päässeensä lopulta takaisin ystäviensä luo baariin. Myöhemmin hän meni tekemään asiasta rikosilmoituksen poliisiasemalle.
Oikeus antoi pidätysmääräyksen
Kun poliisi oli selvittänyt epäillyn henkilöllisyyden, tästä annettiin pidätysmääräys.
Mies pidätettiin myöhemmin maanantaina epäiltynä raiskauksesta.
Thaimaalaisen uutistoimiston julkaisemassa kuvassa päähineeseen pukeutunut epäilty puhui poliisin ja thaimaalaisten virkamiesten kanssa lentokentän sisäänkäynnin vieressä.
Uutistoimisto julkaisi aiemmin passikuvan, jossa sen mukaan näkyi leimoja, joiden perusteella asiakirja oli Israelin myöntämä.
Times of Israel ei saanut Thaimaan viranomaisilta vahvistusta jutun julkaisuun mennessä. Myöskään Israelin ulkoministeriö ei kommentoinut asiaa tuoreeltaan.