Ivan Manirahon mukaan kynnys räikeisiin ja toista loukkaaviin ilmaisuihin on madaltunut Suomessa.
Sosiaaliohjaaja ja esikoiskirjailija Ivan Maniraho kertoo Viiden jälkeen -ohjelmassa, että hänen kokemuksensa mukaan Suomessa rasismi ei näyttäydy niinkään aggressiivisina tekoina, vaan ennemmin asenneilmapiirissä.
Maniraho on itsekin kohdannut rasismia.
– Pienestä saakka muistan, että aikuiset ihmiset nälvivät ja huutelivat esimerkiksi humalassa.
Lue lisää: Tällaista rasismia nuoret kohtaavat Suomessa – väkivaltaa, syrjintää koulussa ja vuokramarkkinoilla
Vuosien saatossa huono käytös on Manirahon mukaan siirtynyt digitaalisiin toimintaympäristöihin. Hän näkee keskustelun myös polarisoituneen.
– Jollakin tavalla suvaitsevaisuutta ja ymmärrystä on tullut lisää, mutta aatemaailmassa on menty myös vastakkaiseen suuntaan.
Manirahon mukaan kynnys räikeisiin ja toista loukkaaviin ilmaisuihin on madaltunut.
– Nykyisessä poliittisessa ilmapiirissä on valloilla aika huono puhetapa maahanmuuttajista, Maniraho sanoo.
"Suomalaiset älykästä ja hyväsydämistä kansaa"
Manirahon esikoisromaanissa Auringon syy kerrotaan pojasta, joka saapuu Suomeen keskeltä Ruandan sisällissotaa. Maniraho on syntyperäisin Ruandasta ja elänyt siellä ensimmäiset vuotensa. Esikoisromaani on kuitenkin fiktiivinen teos.
Maniraho kuvailee, että Suomessa asiat ovat hyvin.
– Suomalaiset ovat älykästä ja pääosin hyväsydämistä kansaa. On toki joitain asioita, joita maahanmuuttajat saattavat pitää hassuna, kuten alastomuutta saunassa.
Hän toivoo, että kirja löytää sellaisten ihmisten käsiin, jotka pohtivat sitä, onko heillä paikkaa tässä yhteiskunnassa.