Janne Puhakan kuolemaa käsitellään tänään viimeistä päivää oikeudessa.
Länsi-Uudenmaan käräjäoikeus aloittaa tänään neljännen ja viimeisen käsittelypäivän ex-jääkiekkoilija Janne Puhakan kuolemaa koskevassa oikeudenkäynnissä. MTV seuraa oikeudenkäyntiä hetki hetkeltä tässä artikkelissa.
Syyttäjä vaatii Puhakan entiselle miesystävälle, norjalaiselle Rolf Nordmolle, 66, elinkautista vankeustuomiota murhasta. Syyttäjän mukaan Nordmo ampui Puhakan ja oli suunnitellut tekonsa ennalta.
Nordmo kiistää murhan, mutta myöntää tapon. Nordmon mukaan teko ei ollut suunnitelmallinen.
Oikeudessa kuullaan tänään ainakin osapuolten loppulausunnot.
Oikeudenkäynnin on määrä alkaa kello 9.
10.16
Seuraavaksi oikeus kuulee kolmea asianomistajaa suljettujen ovien takana. Sen jälkeen on jäljellä enää osapuolten loppulausunnot. Niiden jälkeen oikeudenkäynti päättyy.
Oikeudenkäynnin julkinen osuus jatkuu noin kello 13.
10.13
Nordmon asianajaja Ville Luodon mukaan on selvää, että omaisille aiheutuu huomattavaa kärsimystä, mutta kärsimyksen rahallinen mitoittaminen on mahdotonta. Hän kertoo nojautuvansa Henkilövahinkoasiain neuvottelukunnan suositustaulukkoon.
– Mitenkään väheksymättä omaisten kärsimyksiä.
Nordmon puolustus pääasiassa hyväksyy omaisten esittämät kulut ja korvaukset perusteiltaan, mutta paljoksuu joitain kulujen määriä hieman.
10.05
Kaikkiaan Nordmolta vaadittavat korvaukset nousevat reilusti yli 35 000 euron. Suurin osa summista muodostuu kärsimyskorvauksista.
Oikeus voi määrätä tuomion saaneen vastaajan maksamaan korvauksia, mutta jos niitä ei saada perittyä tältä esimerkiksi ulosoton kautta, voivat omaiset tietyin edellytyksin hakea korvausta Valtionkonttorilta. Valtionkonttori ei kuitenkaan voi maksaa korvaussummista korkeintaan kuin murto-osan.
Tämä on yleinen ongelma erityisesti rikosperusteisesti määrättyjen korvausten osalta, sillä huomattavalla osalla rikoksesta tuomituista ei ole maksukykyä.
9.56
Puhakan omaiset vaativat Nordmolta rahallisia korvauksia. Vaatimuksia esittävät sekä Puhakan vanhemmat että Puhakan sisar.
Kyseesssä on muun muassa kärsimyskorvauksia, hautauskuluja ja oikeudenkäyntikuluja. Kulut vaaditaan viivästyskorkoineen.
Summat ovat yhteensä useita tuhansia euroja. Esimerkiksi Puhakan sisar vaatii 15 000 euron kärsimyskorvauksia. Vaatimus on jossain määrin tavallista suurempi. Tässä yhteydessä sisaren asianajaja viittaa Ullanlinnan murhaan, jossa sisarukselle määrättiin tavallista suuremmat korvaukset.
9.47
Oikeudenkäynti jatkuu. Istuntoa on seuraamassa koululaisryhmä. Ennen istunnon jatkua tuomari kysyy ja varmistaa, että ovathan kaikki salissa paikalla olevat täyttäneet 15 vuotta.
Seuraavaksi käydään läpi osapuolten korvausvaatimuksia.
9.43
Poliisitodistajan kuuleminen on nyt päättynyt, sillä poliisi poistui salista. Oikeudenkäynnin julkinen osuus jatkuu oletettavasti pian.
9.24
Yleisö poistuu salista, sillä tuomarin mukaan seuraavan todistajan kuuleminen sisältää todennäköisesti salassapidettäviä seikkoja. Oikeudenkäynnin julkinen osuus jatkuu todennäköisesti kuulemisen jälkeen, mutta sen tarkasta kestosta ei ole tietoa.
9.21
– Jos tuollaista betonista lattiaa hakkaa aseen piipulla, uskoisin, että siihen tulisi jälkiä. Mutta en ole hakannut aseen piipulla lattiaa, niin en tiedä, asianajaja toteaa.
Lattia-asia lienee nyt käyty läpi. Seuraavaksi syyttäjä näyttää Nordmon Whatsapp-viestejä. Viestit ovat osa tapauksen esitutkintapöytäkirjaa.
Syyttäjä nostaa esiin Nordmon Norjaan tekemän metsästysreissunsa yhteydessä lähettämän viestin, jossa Nordmo kehuu Frida-koiraa ja toteaa, että valitettavasti saalista ei ole tullut.
Viesti on lähetetty viestiryhmään, jossa mukana ovat muun muassa Janne Puhakka ja Puhakan ja Nordmon Frida-koiran suomalainen kasvattaja.
Syyttäjä haluaa osoittaa, että viestiryhmästä ei löydy viestiä, jolla koiran kasvattaja olisi kutsunut Nordmon metsästämään Suomeen. Nordmon asianajaja Ville Luoto osoittaa, että kutsu kävi jo silloin, kun Puhakka ja Nordmo kävivät hakemaan koiran kasvattajalta. Kasvattaja toisti kutsun, kun Nordmo otti kasvattajaan erikseen yhteyttä myöhemmin.
– Itse näen, että nämä viestit ovat juuri sen suuntaisia, kuin Nordmo omassa kuulemisessaan kertoi. En ainakaan näe mitään ristiriitaa, Luoto sanoo.
Asia liittyy siihen, että syyttäjän mukaan Nordmo toi rikoksessa käyttämänsä haulikon Suomeen nimenomaan tehdäkseen henkirikoksen. Nordmon mukaan hän toi haulikon Suomessa metsästämistä varten.
9.09
Oikeudessa katstoaan nyt kuvia Henttaan surmatalosta. Kuvat esittävät talon betonista lattiaa.
Omaisten asianajaja esittää kuvat siksi, että oikeudenkäynnissä on aiemmin esitetty, että Nordmon rikoksessa käyttämä haulikko olisi rikkoutunut Nordmon lyötyä sen betoniseen lattiaan. Asianajaja huomauttaa, ettei lattiassa ole minkäänlaista jälkeä.
Kuvat ovat tuoreita ja otettu vasta viime lauantaina.
9.05
Oikeudenkäynti alkaa. Tänään kuullaan todistajana vielä ainakin yhtä poliisia.