Jyrki Jokipakka on aloittanut kautensa ensimmäistä kertaa ylhäällä NHL:ssä. Tamperelaislähtöinen puolustaja kiekkoilee kolmatta kauttaan Dallas Starsin organisaatiossa.
Isokokoinen Jokipakka, 24, on pelannut Stars-puolustuksessa alkukauden kaikki ottelut viimeistä lukuun ottamatta. Viimeisimmän ottelun katsomokomennukseen ei puolustajan mukaan ollut mitään erityistä syytä.
- Siinä oli vaan kaksi pakkia, jotka eivät olleet pelanneet vielä yhtään peliä ja siinä tuli tämä yksi pelikielto Jason Demersille, niin kai se oli sitten helppo paikka ottaa nuo kaksi muutakin siihen sisään, Jokipakka kommentoi MTV Sportille.
Kauden seitsemässä ottelussa Jokipakka on summannut kaksi syöttöpistettä. Ilves-kasvatti on tyytyväinen alkukauteensa ja varsinkin joukkueensa esityksiin.
- Tavoitteena olisi tietysti parantaa viime kaudesta sillä lailla, että pysyisi mahdollisimman paljon pelaavassa kokoonpanossa. Sitten vaan aina parantaa omaa peliään, suomalaispuolustaja tuumii.
Viime kaudella NHL:ssä debytoinut Jokipakka on pelannut ylhäällä yhteensä 58 ottelua, joissa on syntynyt 12 syöttöpistettä. NHL-uran avausmaali puolustajalta vielä uupuu.
- No jos se nyt tämän vuoden puolella tulee, niin on hyvä. Katsotaan nyt, Jokipakka nauraa.
Jokipakan seuraava mahdollisuus kuparisen rikkomiseen tulee todennäköisesti keskiviikon vastaisena yönä Suomen aikaa, kun Dallas kohtaa kotonaan Anaheimin.