Kapaselle toitotettu voittomaalin reseptiä

Sami Kapanen, kuva:Lehtikuva/Vesa Moilanen
Sami Kapanen, kuva:Lehtikuva/Vesa Moilanen
Julkaistu 13.05.2010 01:22(Päivitetty 13.05.2010 01:23)

Leijonien kapteeni Sami Kapanen nostaa kolmannen erän alussa tulleen ylivoimamaalin USA-ottelun käännekohdaksi.

Suomi joutui ottelussa alakynteen jo reilun kolmen minuutin pelin jälkeen USA:n tehtyä onnekas johto-osuma.

- Taisteluvoitto, työvoitto. Ei ollut helppo peli tänäänkään.

- Jenkkien johtomaali vähän halvaannutti meitä. Jatkettiin kuitenkin työntekoa ja liike alkoi pikkuhiljaa palkitsemaan, kuvaili Kapanen ottelun kulkua Ylen tv-haastattelussa.

Suomi tuli ottelussa tasoihin toisessa erässä ja kolmannessa Jarkko Immonen vei Leijonat johtoon 18 sekunnin pelin jälkeen.

- Ylivoimamaali kolmannen erän alkuun oli elintärkeä. Saimme siitä lisää virtaa ja energiaa.

- Me halutaan olla kiekollinen joukkue ja haastaa kiekon kanssa. Mutta sen kanssa pitää olla fiksu, eikä mitään yliyrittämistä.

KalPa-tähdelle merkattiin ottelun voittomaali.

- Koko kausi on mulle toitotettu, että "ammu sinne ylös, ammu sinne ylös" ja viime aikoina on muutama kuti sinne lähtenyt ja mennyt sisäänkin, Kapanen kuvaili osumaansa.

(MTV3)