Mies tapettiin viikonloppuna Jyväskylän Palokassa Nuutissa. Poliisi toivoo vihjeitä.
Poliisi kertoo, että poliisi sai sunnuntaina ilmoituksen tapahtuneesta viime sunnuntaina noin kello 20 illalla.
Sivullinen oli ilmoittanut viranomaisilleen havainnoistaan Nuutin Toukotiellä luhtitalon pihasta Jyväskylän Palokassa. Poliisi lähti selvittämään asiaa ja kävi ilmi, että luhtitalon yksityisasunnossa epäillään tapahtuneen henkirikos. Rikoksen uhri on 1990-luvulla syntynyt mies.
Poliisi ei kommentoi tarkemmin sitä, mitä sivullinen henkilö ilmoitti pihassa havainneensa.
Mies ja nainen otettiin kiinni teosta epäiltynä
Poliisi on ottanut teosta epäiltynä kiinni 1990-luvulla syntyneen naisen ja 2000-luvulla syntyneen miehen. Rikoksesta epäillyt ja uhri olivat toisilleen entuudestaan tuttuja. Poliisi kertoo tutkivansa teon motiivia ja rikosnimikkeen tarkentuvan myöhemmin.
Poliisi haluaa myös katkaista siivet huhuilta, joiden mukaan paikalla olisi kuultu laukauksia. Poliisin käsityksen mukaan tutkittuun henkirikokseen ei tässä vaiheessa epäillä liittyvän ampumista.
Poliisi ei kuitenkaan halua kommentoida tekotapaa tässä vaiheessa.
Poliisi toivoo, että kansalaiset kertoisivat tietonsa ja havaintonsa viikonlopun tapahtumista. Tiedot ja vihjeet pyydetään toimittamaan poliisille vihjesähköpostiosoitteeseen vihjeet.sisa-suomi@poliisi.fi. Otsikoksi vihjeisiin tulee kirjoittaa Jyväskylän Nuutti.
– Poliisi kiittää jo etukäteen ihmisiä avusta vakavan rikoksen selvittämiseksi.