Kärpät kaappasi Leijonat-hyökkääjän

29.12014334
Eemil Erholtz palaa Oulun Kärppiin.
Julkaistu 24.04.2025 12:08

MTV URHEILU – STT

Suomen miesten jääkiekkomaajoukkueen MM-leiriryhmään kuuluva hyökkääjä Eemil Erholtz siirtyy Oulun Kärppiin.

25-vuotias oululaiskasvatti edusti kaudet 2021–25 Porin Ässiä ja teki Kärppien kanssa 1+1-vuotisen sopimuksen. Erholtz teki Liigan runkosarjassa ennätyspisteensä 16+23=39.

– Rightin hyökkääjänä Erholtz tuo joukkueeseen monipuolisuutta. Miehen nopeat jalat ja terävä pää ovat yhdistelmä, jota jokainen joukkue havittelee, Kärpät kuvaili 25-vuotiasta hyökkääjää tiedotteessaan.

Lue myös: SM-liigan finaaleiden yllä velloo valtava mysteeri – tästä on kyse

Kärpät tiedotti aiemmin tällä viikolla Ässien maalivahti Niklas Rubinin sopimuksesta. Kärpät jäi tällä kaudella runkosarjaan, mutta Ässät eteni puolivälieriin ja taipui KalPalle voitoin 3–4.

Myös Erholtzin 19-vuotias pikkuveli Aarno Erholtz on Kärppien vahvuudessa. Veljesten isä Markku Erholtz voitti pelaajaurallaan kolme Mestiksen mestaruutta Mikkelin Jukureissa ja yhden Vaasan Sportissa.

 

Tuoreimmat aiheesta

Kärpät