Kauniit ja rohkeat -sarjan kulisseissa muhii todellinen juustoskandaali, sillä Padano-juuston valmistajat raivostuivat näyttelijän kommenteista kevään jaksossa.
Kauniit ja rohkeat -sarja on joutunut italialaisten juuston ystävien hampaisiin maassa huhtikuussa esitetyn jakson vuoksi.
Kyseisessä jaksossa henkivartijaa näytellyt Charlie Webber kauhistui huomattuaan, että hän on ostanut padano-juustoa parmesaanin sijaan.
Tilanteen jälkeen Webberin hahmo juoksee suoraan kauppaan ostamaan Parmigiano-Reggiano-juustoa.
– Kuules nyt herra, puhumme maailman käytetyimmästä juustosta, jolla on yli tuhat vuotta pitkät perinteet, ja jota tehdään suurella vaivalla ja erittäin laadukkaasti, padano-tuottajien konsortion johtaja Stefano Breni sanoi Telegraph-lehdelle.
Juustot ovat keskenään hyvin samanlaisia, erityisesti rakenteeltaan. Padano on kuitenkin parmesaania halvempaa.
Grana Padano -juuston valmistajat ovat ryhtyneet juridisiin toimiin Kauniita ja rohkeita vastaan. Heidän mielestään kohtaus oli alentavaa heidän juustoaan kohtaan.
Konsortion lakimiehet uskovat, ettei tilanteessa myöskään noudatettu Yhdysvaltojen mainonnan sääntöjä, sillä juustojen vertailu tapahtui draamasarjan eikä mainoskatkon aikana.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Nyt.
Lähde: Telegraph