Kausaite ylitti 3000 pistettä naisten SM-koripallossa

kuva: Doug Pensinger
kuva: Doug PensingerGetty
Julkaistu 13.11.2006 10:17

Pussihukkien Aneta Kausaite heitti sunnuntaina naisten SM-sarjan ottelussa Forssan Alkua vastaan 22 pistettä. Näin Kausaite ylitti runkosarjassa 18. pelaajana kautta aikojen 3000 pisteen rajan.

Liettualaisella Aneta Kausaitella on nyt koossa SM-runkosarjasta 3005 pistettä. Hän on syksystä 2000 lähtien pelannut 148 ottelua. Lukemista muodostuu ottelukohtaiseksi keskiarvoksi hulppea 20,3 pistettä.

Sunnuntaisen SM-sarjaottelun Kausaite kruunasi poimimalla 16 levypalloa ja jakamalla viisi koriin johtanutta syöttöä johdattaen Pussihukat 96-74-kotivoittoon.

35-vuotiaan ja 179-senttisen Aneta Kausaiten uran kenties kirkkain huippuhetki oli yhdeksän vuotta sitten, kun hän oli Liettuan joukkueessa voittamassa Euroopan mestaruutta.

(MTV3)