Keijo Leppästä kohtasi epäonni renkaita vaihtaessa – "Ei mennyt ihan putkeen tämä juttu"

0:48imgKATSO VIDEO: Keijo Leppänen kohtasi hankaluuksia vaihtaessaan autoonsa kesärenkaita.
Julkaistu 17.04.2025 17:06
Toimittajan kuva

Mikael Mikkonen

mikael.mikkonen@mtv.fi

Rakastettu uutisankkuri jäi eläkkeelle vuoden 2024 syksyllä.

MTV Uutisten eläköityneelle uutisankkurille, Keijo Leppäselle, kävi köpelösti hänen vaihtaessaan autoonsa kesärenkaita.

Leppäsen Instagram-videolla nähdään, kuinka renkaiden vaihdossa apuna ollut tunkki yllättäen pettää auton alla.

– Yksi tapa arvioida sitä, että onko mies tumpelo vai ei, on se osaako se vaihtaa autoon renkaat, Leppänen nauraa videolla

– Mutta jos on oikein tumpelo, niin se hajottaa sekä tunkin että auton. Ei mennyt ihan putkeen vissiin tämä juttu, Leppänen jatkaa hyväntuulisesti.

Lue myös: Huutokauppa muuttui totaalisesti – näin paljon esimerkiksi Jope Ruonansuun Volvosta piti maksaa

Autot kulutustavaraa

Leppänen kertoo MTV Uutisille, että halpakaupasta ostettu tunkki ei ihan istunut auton alle, joten noston avuksi tarvittiin myös lankku.

Leppäsen harmiksi lankku lähti kuitenkin paikoiltaan kesken noston, jonka vuoksi auton kynnyspelti hieman vääntyi.

Leppänen ei kuitenkaan ottanut tapahtunutta kovin raskaasti.

– Minulle vanhat autot ovat kulutustavaraa.

Leppänen sai korjattua vääntyneen peltiosan maton ja kumivasaran avulla. Näin siitäkin huolimatta, että mies tunnustautuu täysin "epätekniseksi".

– Keinutuolin toiminnan ymmärrän, Leppänen kertoo huvittuneena.

Leppänen kertoo vaihtaneensa autonsa renkaat itse vuosikausia. Toimenpiteessä helpottaa oma ja tasainen piha.

Katso yllä olevalta videolta, miten Keijo Leppäsen kävi!

Lue myös: 

Ajattelitko ajaa talvirenkaat loppuun "kesärenkaina"? Ei kannattaisi

Alkuvuonna ennätysmäärä eläinkolareita: Naapurimaasta leviää uusi törmäysaltis tulokas – "Äärimmäisen aggressiivinen"

Lue kaikki uusimmat autoiluun liittyvät uutiset!

Tuoreimmat aiheesta

Renkaanvaihto