Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kela saa ulkoministeriöstä 50 virkailijaa purkamaan ruuhkaa

0:54Suomalaiset valokuvaajat taltioivat koronan muuttamaa arkea Poikkeustila 2020 -hankkeessaSuomalaiset valokuvaajat taltioivat koronan muuttamaa arkea.
Julkaistu 15.04.2020 10:03

MTV UUTISET – STT

Kelalle tulee ulkoministeriöstä 50 viisumivirkailijaa työkiertoon ratkaisemaan etuushakemuksia ja purkamaan ruuhkaa, Kela kertoo.

Tiedotteen mukaan viisumihakemusten määrä on vähentynyt koronaepidemian takia. Vastaavasti Kelalla työmäärä on kasvanut. Viisumivirkailijoiden työkierto kestää kolme kuukautta.

– Tällä hetkellä koulutamme työvoimaa niin Kelan sisältä kuin uusista rekrytoinneistakin. Viisumivirkailijoilla on jo valmiiksi sellaisia taitoja, joista on hyötyä myös etuushakemusten ratkaisemisessa. Tämä on ainutlaatuinen näyttö poikkihallinnollisesta yhteistyöstä, sanoo Kelan henkilöstöjohtaja Pasi Lankinen tiedotteessa.

Lue myös: MTV seuraa koronavirustilannetta kotimaassa: Suomessa lähes sata uutta tartuntaa, kokonaisluku jo 3 161

Kela järjestää tulijoille koulutuksen, ja viisumivirkailijat tulevat tekemään myös asiakaspalvelutyötä.

Kelan lisärekrytointien tarve on yhteensä noin tuhat henkilöä.

Lisää aiheesta:

Kelan työttömyysturvahakemukset kolminkertaistuneet – viisumivirkailijat ja Kela-eläkeläiset purkavat koronakriisin hakemusruuhkaa
TE-toimisto aloitti jättirekryn koronaviruksen takia – ruuhkan purkuun haetaan 100 uutta työntekijää: "Arvostamme paineensietokykyä"
Turvapaikkahakemusten määrä laskenut selvästi koronavirusepidemian aikana
Ulkoministeri Haavisto: Ukrainalaisia työntekijöitä on saapunut Suomeen omia reittejään pitkin: "Ilmeisesti toistakymmentä on Suomessa tällä hetkellä"
Kela vastaa Marinin kritiikkiin: Toimipisteitä ei suljeta, asiointimallia on vain muutettu – Puhelinpalvelun kapasiteetti kolminkertaiseksi
Maahanmuuttovirasto pyrkii lyhentämään käsittelyaikojaan automatisaation avulla – edellyttää muutoksia lainsäädännössä
KelaKoronavirusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kela
  • ke08:05
    Lapset

    Yhä useampi isä pitää vanhempainvapaata eri aikaan kuin äiti

  • ma09:52
    Kotimaa

    Lasse Lehtonen pois töistä koko loppuvuoden – matkusti Brysseliin kehotuksista huolimatta

  • 7.12.11:50
    Kotimaa

    Kela: Lasse Lehtonen sairaalassa

  • 6.12.10:12
    Bryssel

    Lasse Lehtoseen on saatu yhteys

  • 5.12.21:48
    Bryssel

    Lasse Lehtosen paluu työmatkalta Brysselistä keskeytyi – tämä tiedetään