Kevään muotikampaus on lyhyt ja kiiltävä

Julkaistu 27.01.2009 14:30(Päivitetty 02.02.2009 20:41)

Hiusmuotoilija Pirjo Honkasella on 30 vuoden kokemus alalta.Hiusmuotoilija Pirjo Honkasella on 30 vuoden kokemus alalta.

Jos haaveilet muodikkaista hiuksista, valmistaudu luopumaan pitkistä suortuvista. Kevään ajanmukaisin leikkaus on lyhyt ja piirroksellinen. Viime vuosien suosikkikampaus, takaa lyhyt ja sivulta pidempi Victoria Beckham -malli, on sen sijaan menneen talven lumia.

Kevät ajaa monet suomalaiset kampaajalle. Siinä missä muina vuodenaikoina ollaan pidättyväisiä ja haaveissa hillittyjä, keväällä mieli muuttuu.

Point-ketjun johtaja ja kolmekymmentä vuotta alalla ollut hiusmuotoilija Pirjo Honkanen on huomannut, että kampaajalle tullaan keväällä rohkein mielin.

– Talvella monet ajattelevat, että kun vedetään pipo päähän, hiuksilla ei ole niin merkitystä. Kevään tullen mieli kevenee, halutaan tehdä uusia asioita ja ollaan ehkä vähän rohkeampiakin. Vallaton kausi jatkuu sitten pitkälle kesään.

Pariisi ja Lontoo määräävät hiusmuodin

Hiustrendit vaihtuvat noin puolen vuoden välein. Se on lyhyt aika muun muotimaailman tahtiin verrattuna.

– Jos ajatellaan vaikka meikkejä, kehitysprosessi on valtavan pitkä. Isot tiimit suunnittelevat ensin värejä. Sen jälkeen aikaa vievät valmistus ja markkinointi. Kun tuote on kaupoissa, on kulunut monta vuotta. Lisäksi etukäteen tietää aina, mitä on tulossa, Honkanen pohtii.

Hiusmuodin uudet linjat julkaistaan kaksi kertaa vuodessa Lontoossa ja Pariisissa.

– Ammattikunta on jakautunut aika tiukasti kahteen leiriin. On heitä, jotka käyvät aina Pariisissa hakemassa ideoita ja ajatuksia. Pariisilainen hiusmuoti on minun mielestäni vähän pehmeämpää, naisellisempaa ja miehekkäämpää. Me, voisinko sanoa uuden aallon hiusmuotoilijat, käymme Lontoossa; se on meille ihan pyhä kaupunki. Lontoon hiusmessuilla ovat mukana esimerkiksi Vidal Sassoon ja Tony&Guy-koulut. Messuilta uutuudet tuodaan Suomeen heti tuoreeltaan.

Koppakuorianen innoitti hiusammattilaiset

Hiusmuotia keväältä 2009.Wella.

Viime aikoina hiusmaailmassa on suosittu pitkähköä, kerroksittain leikattua ja laskeutuvaa linjaa. Suomalaiset ovat innostuneet erityisesti Victoria Beckhamin edellisestä takaa lyhyestä ja sivuille pidentyvästä mallista. Pirjo Honkanen tietää, että sitä tehdään edelleen hyvin paljon. Nyt se on kuitenkin käymässä vanhanaikaiseksi.

Honkanen kertoo, että leikkaukset lyhyenevät muutenkin entisestään.

– Jos katsotaan tämän talven trendejä vaikkapa Lontoossa, hiukset ovat lyhenneet ihan radikaalisti. Useimmiten hiukset leikataan lisäksi alta vähän lyhyemmiksi ja päälle laskeutuu vähän pidempi linja. Ja kun aiemmin hiukset leikattiin Beckhamin tapaan takaa lyhyeksi ja sivuilta pidemmiksi, nyt mennään toiseen suuntaan. Linja on siis sivulta vähän lyhyempi ja pidentyy taaksepäin.

Kevään hiusmuoti on saanut innoitusta jopa hyönteismaailmasta.

Vidal Sassoonin tämän kauden look on hyvin mielenkiintoinen. Sassoonin trendejä kehittelevä artistic team on saanut Chimera-nimiseen malliinsa vaikutteita koppakuoriaisesta. Kuoriaisen graafiset ja sujuvasti liikkuvat osat ovat inspiroineet leikkauksen, jossa on paitsi graafisuutta mutta myös elävyyttä. Muotikampauksen värityskin on koppakuoriaismainen. Tietyssä valossa se näyttää yksiväriseltä, välillä se kiiltää liilana, sinisenä tai pinkkinä.

Kadulta kampaamoon

Hiusmuotoilija, Hiusmuotilu Pointin johtaja Pirjo Honkanen.Hiusmuotoilija, Hiusmuotoilu Pointin johtaja Pirjo Honkanen.

Jos Suomi tulee muodin kuluttajana vielä muuta Eurooppaa jäljessä, hiustrendeissä ollaan ajan hermolla.

– Suomessa hiusmuotoilu ei ole ollenkaan jäljessä muuta maailmaa. Minulla ei ole koskaan sellaista tunnetta, etten voisi toteuttaa uusia ideoitani täällä. Aina löytyy asiakkaita, jotka ovat samoilla aaltopituuksilla ja tietävät mistä puhutaan. Netin ansiosta erityisesti nuoriso on todella tietoista maailman trendeistä. Ne ovatkin meillä saman tien, Pirjo Honkanen vakuuttaa.

– Linjan kanssa eri tarvitse niin sanotusti pihdata. Kun meillä on koulutus, me voimme kävellä liikkeeseen ja alkaa tehdä leikkausta saman tien. Meidän ei siis tarvitse ajatella, että tämä on vasta puolen vuoden päästä julki tuleva juttu.

Kampaajilla ovat vapaat kädet toteuttaa paitsi muodinluojien ideoita myös omia päähänpistojaan. Trendejä bongataan elokuvista, erilaisilta muodin nettisivustoilta, lehdistä, kampaaja-alan omista näytöksistä ja kadulta.

– Jos bongaan kadulla kivannäköisen leikkauksen, voin viedä sitä mielessäni eteenpäin ja tehdä sen kampaamossa vaikka seuraavalle asiakkaalle. Tämä tekee meidän työstämme ja hiuspuolesta hyvin mielenkiintoisen. Olemme heti valmiita muuttamaan vaikka kaiken! Jos ajatellaan, että Victoria Beckham leikkuuttaa aivan uuden mallin, me voimme alkaa tehdä sitä saman tien. Kaikki tekniset tuotteet ja väritkin ovat valmiina.

Hollywood-tähdet muodin edelläkävijöinä

Jennifer Aniston (Getty Images)Jennifer Aniston on legendaarinen hiusidoli.

Hollywood-tähdet ja popparit ovat monien hiuksista kiinnostuneiden esikuvina. Maailmantähdistä Pirjo Honkanen kehottaa seuraamaan esimerkiksi Madonnaa.

– Hänellä on ollut pitkään samanlainen look, mutta muuten hän on muuntautumiskykyinen. Hänen pitkiä hiuksiaan viimeistellään hyvin eri tavalla. Niissä käytetään hyvin paljon muotoilurautoja, joilla saadaan uusia malleja.

Frendeissä läpimurron tehnyt näyttelijä Jennifer Aniston on alalla jo klassikko. Vaikka Frendien viimeinen jakso esitettiin Yhdysvalloissa jo viisi vuotta sitten, hänen lanseeraamiaan leikkauksia pyydetään kampaamoissa vieläkin.

– Hän on käsite. Myös esimerkiksi Sinkkuelämää on ollut hyvin merkittävä tv-sarja. Sieltä bongattiin paljon ideoita. Nyt esimerkkiä antaa muun muassa Täydelliset naiset.

Nuoria suunnannäyttäjiä ovat mallimaailmasta tuttu Agyness ja laulaja Rihanna. Suomalaista tyyliniekoista hyviä malleja ovat Honkasen mielestä muun muassa Paula Koivuniemi ja Anna Abreu.

Kuvan kanssa kampaajalle

Laulaja Anna Abreu. (Kuva: Roope Salonen/Lehtikuva)Laulaja Anna Abreu.Copyright 2008 Lehtikuva

Jos asiakkaalla on omia ideoita, kampaajat ottavat ne Pirjo Honkasen mukaan mielihyvin vastaan. Kokenut hiusmuotoilija kannustaa esittelemään leikkausmalleja kampaajalle vaikka kuvan kanssa.

– Yksi kuva kertoo oikeasti enemmän kuin tuhat sanaa. Jokaisella on omat mielikuvansa ja ajatuksensa, ja voi olla vaikea esitellä puhuttelevaa kampausta sanoin. Kuvasta voi sanoa, että haluaa vaikka samannäköisen otsatukan kuin siinä on.

Honkanen vakuuttaa, että kuvan kanssa kampaajalle saapuva ei saa osakseen henkilökunnan päänpyörittelyä ja päivittelyä.

– Arvostan suuresti niitä asiakkaita, jotka tulevat kuvan kanssa. Ammattilaisen on huomattavasti helpompi toteuttaa unelma sen perusteella. Toisaalta lähestymistapa on olennainen. Koskaan ei kannata sanoa, että minä haluan tämän. Mieluummin voi kysyä, onko tällaista mahdollista toteuttaa – ja jos ei, millaista on. Emme me kuitenkaan taikureita ole.

Pirjo Honkanen Radio Novan Helmi-hetkessä

Kivat: Kati Hyttinen, Wella, Getty image ja Lehtikuva