Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Koiran selkärankaan painui luoti, vuohi ei pystynyt kävelemään – eläinlääkäri ylittää Ukrainan rajan pelastaakseen eläimiä

Julkaistu 20.03.2022 19:52(Päivitetty 20.03.2022 22:01)
Toimittajan kuva
Katariina Kähkönen

katariina.kahkonen@mtv.fi

Eläinlääkäri Jakub Kotowicz, 32, ylittää Ukrainan rajan pelastaakseen mahdollisimman paljon eläimiä keskeltä sotaa. Kotowicz matkusti viime viikkolla sota-alueelle osana ryhmää.

Viimeisen kahden viikon aikana eläinlääkäri on pelastanut yhteensä noin 200 kissaa ja 60 koiraa Lvivistä. Pelastukset on suoritettu kolmessa saattueessa.

Traumatisoituneiden lemmikkien joukossa on ollut muun muassa halailua rakastava neulepuseroon puettu kissa sekä chihuahuan pentu, joka pelastettiin emonsa kanssa.

– Eläimillä on traumaperäinen stressihäiriö, Kotowicz kertoo.

Videolla näkyy myös lukuisia muita eläimiä, kuten kääpiövuohi Sasha, joka pelastettiin Lvivistä kahden kuukauden ikäisenä. Sashan jalat ovat sairaat, minkä vuoksi se ei kyennyt kävelemään kunnolla.

Kotowicz on suunnitellut pitävänsä Sashan, ja se jakaakin tällä hetkellä pehmeän sängyn chihuahuoiden kanssa.

Seuraava pelastusoperaatio ensi viikolla

Jotkut pelastetuista eläimistä olivat loukkaantuneet niin vakavasti, että ne oli pakko lopettaa.

Kuntoutusprosessit ovat myös pitkiä: esimerkiksi seitsemänvuotiaalle Vira-koiralle hankittiin pyörätuoli selkärankaan juuttuneen luodin vuoksi. Monien eläinten vaativa kuntoutusprosessi tarkoittaa, että ne kotiutetaan eri puolille Eurooppaa, mikäli alkuperäisiä omistajia ei löydy.

Kotowicz kertoo jo muutaman kissan tavanneen ukrainalaiset omistajansa.

Järjestö kotiuttaa koiria niin kutsutussa koirakylässä, jossa koirat voivat totutella huonekaluihin, kuten sohviin ja pöytiin, samalla kun mahdolliset omistajat valvovat heitä.

Jakubin perustamalla pelastusjärjestöllä on kunnianhimoisia suunnitelmia. Tavoitteena on ostaa toinen ambulanssi ja muuttaa pizzeria paikaksi pelastetuille eläimille sekä täyttää sen varasto tarvikkeilla. Järjestö

– Seuraava pelastusryhmä saattaa muodostua ensi viikolla, sillä se on erittäin vaarallista.

Lähde: Kameraone

MTV Uutiset seuraa Ukrainan sotaa, pääset katsomaan tästä tuoreimmat tiedot

Lisää aiheesta:

Yuna-leijona pelastettiin Ukrainan sodan keskeltä – tunsi nyt ensimmäistä kertaa ruohon tassujensa allaSodan runtelemasta eläintarhasta Ukrainasta pelastettu Yampil-karhu on kuollutUkrainalaiset villieläimet kärsivät Venäjän ohjusiskuista – eläimille etsitään turvapaikkaa EuroopastaCoco-koiran uskotaan kärsineen alkoholismista – toipui eläinsuojan hoivissaEläinsuojelija pelasti tapiirit ja kengurut Harkovan eläintarhasta – operaatiosta kuvattu video nousi miljoonien katselukertojen viraalihitiksiSimonin takkuturkki sai lähteä: Kadulta pelastettu pikkukoira koki uskomattoman muodonmuutoksen
Ukrainan sotaLemmikitLuonto ja eläimetHyväntekeväisyysUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 20:04
    Alexander Stubb

    Zelenskyi: Aluekysymykset edelleen kipeitä – MTV seuraa rauhanneuvotteluja

  • 09:14
    Ukraina

    Risto E. J. Penttilä: USA pakottaa rauhaa, johon Venäjän eikä Ukrainan ole nyt pakko suostua

  • 07:13
    Ukraina

    Kommentti: Onko läpimurto Berliinissä mahdollinen? Ukrainan tulevaisuudesta pelataan valtavilla panoksilla

  • 05:33
    Saksa

    MTV:n kirjeenvaihtaja: Tämän takia Zelenskyi on valmis luopumaan Nato-jäsenyyden tavoittelusta

  • Eilen18:24
    Saksa

    Zelenskyi Berliinissä: "Valmistelemme huomista kokousta"