Suomen kommunistinen puolue (SKP) tarjosi kiitoskahvit juhlistaakseen Espoon Westendistä saamaansa kuutta ääntä. "Uskon, että oikeistohallituksen toimiin on reagoitu", sanoo kuntavaaliehdokas.
Suomen kommunistisen puolueen äänimäärä putosi kuntavaaleissa valtakunnallisesti lähes puoleen edelliskerrasta.
Espoon Westendissä äänimäärä kuitenkin kolminkertaistui kahdesta kuuteen.
Kuntavaaliehdokas Kullervo Haapalan mukaan tulosta voi pitää vaalivoittona, vaikkei kukaan SKP:n ehdokkaista päässytkään Espoon valtuustoon.
– Uskoisin, että oikeistohallituksen toimiin on reagoitu. On mahdollisuus myös sille, että nämä ovat olleet jonkin sortin protestiääniä, Haapala analysoi MTV Uutisille.
– Tahdon uskoa siihen, että Westendistäkin löytyy niitä, jotka haluavat tehdä perusteellista muutosta yhteiskuntaamme, Haapala sanoo.
Westend on asukkaiden mediaanitulon perusteella Suomen suurituloisin kaupunginosa.
Maineeltaan erittäin porvarillisessa kaupunginosassa on ollut aiemmissa vaaleissa usein kaksi tai yksi kommunistien äänestäjää.
Aiheesta on tehty useita uutisia aiempien vaalien yhteydessä.
Koko Suomen äänipotti tippui reilusti
SKP sai kuntavaaleissa koko maassa 1 118 ääntä, kun se edellisissä vuoden 2021 vaaleissa sai 2 073 ääntä. Puolueella oli yhteensä 52 kuntavaaliehdokasta.
Espoossa SKP:lla oli kolme ehdokasta: Kullervo Haapala, Otto Rask ja Tarja Kajari.
Haapala ja Rask saivat molemmat Westendistä kolme ääntä.