SaiPan NHL-konkari Mark Pysyk on saanut yhden ottelun pelikiellon taklauksestaan KalPan Lasse Lappalaiseen.
Pysyk taklasi Lappalaista maanantain kolmannessa finaalissa kuopiolaisten maalinedustalla. KalPan johtohahmoihin kuuluva Lappalainen joutui jättämään pelin kesken.
Voit katsoa tilanteen pääkuvan videolta.
Tilanteesta ei tuomittu rangaistuksia, mutta Liigan kurinpito tutki Pysykin toimet. Tuloksena on yhden ottelun pelikielto. Yli 500 NHL-ottelua pelannut SaiPa-puolustuksen ehdoton kulmakivi on siis sivussa vappuaaton neljännestä finaalista.
Kurinpidon mukaan Pysyk vaarantaa tilanteessa vastustajaa piittaamattomasti. Puolustajien jalat kolahtivat hässäkässä rajusti yhteen. Kurinpito pitää tekoa polvitaklauksena.
– Kurinpitodelegaatio katsoo, että Pysykin polven kurotus ja painonsiirto eivät liity kiekolliseen tilanteeseen tai sen pelaamiseen. Kyseinen menettely ei ole myöskään sääntöjen mukainen tapa ottaa vastustajan mahdollinen taklaus vastaan. Lisäksi delegaatio toteaa, että Pysykiä kohti liukuva Lappalainen on tilanteessa kiekoton pelaaja, jota ei saa sääntöjen mukaan taklata, päätöksessä sanotaan.
Kurinpito tutki kaikkiaan kolme tapausta maanantaina ottelusta. SaiPan Henri Nikkanen välttyi pelikiellolta taklattuaan Jaakko Lanttaa rajusti. Myös KalPan Konsta Kapanen päästettiin pälkähästä. Hän taklasi kokenutta Mikko Niemelää kyseenalaisesti.
KalPan ja SaiPan finaalisarja jatkuu siis keskiviikkona Lappeenrannassa. KalPa johtaa voitoin 2–1. Mestaruus irtoaa neljällä voitolla.
0:17Konsta Kapaselle ei pelikieltoa tästä taklauksesta