KSML: Pankkeja patistetaan rahanpesulain mukaisiin kyselyihin

Getty Images
Julkaistu 17.07.2015 03:00

MTV UUTISET - STT

Suomen pankit ovat keränneet rahanpesulain mukaisia tietoja osin hitaasti, kertoo Keskisuomalainen. Lehden mukaan viivettä on ollut sekä tietojen keräämisessä että päivittämisessä.  

Finanssivalvonta on viime aikoina patistanut pankkeja asiassa. Mitään yleistä paimenkirjettä pankeille ei kuitenkaan ole lähtenyt.   

Rahanpesulaki on ollut voimassa jo vuodesta 2008. Sen mukaan pankkien on kerättävä kaikilta asiakkailtaan tuntemistiedot, kuten tiedot varallisuudesta, ulkomaan maksuliikenteestä ja poliittisesta vaikutusvallasta.  

Ruotsissa Nordea ja Handelsbanken saivat äskettäin miljoonien eurojen sakot vastaavien kyselyjen laiminlyönneistä.  
-Toistaiseksi Suomessa ei ole annettu tällaisia sanktioita, kertoo Finanssivalvonnan riskiasiantuntija Anne-Mari Juutinen Keskisuomalaiselle. 

Tuoreimmat aiheesta

Talous