Kuningatar Elisabet on vieraillut lastensairaalassa, jossa Manchesterin iskun uhreja on hoidettu.
Kuningatar Elisabet on vieraillut Manchesterin kuninkaallisessa lastensairaalassa tervehtimässä iskun uhreja sekä kiittämässä heitä hoitanutta henkilökuntaa. Iskussa kuoli 22. Yli sata loukkaantui.
Manchesterilaissairaalassa hoidetaan 19 loukkaantunutta. Kuningatar on kuvaillut iskua barbaariseksi teoksi.
Kuningatar kysyi 14-vuotiaalta Evie Millsiltä, oliko tämä tullut kotikaupungistaan Harrogatesta Manchesteriin vain Ariana Granden konserttia vasten. Mills vastasi, että kyllä, konsertti oli hänen syntymäpäivälahjansa.
Kuningatar oli pukeutunut oranssiin hattuun ja siniseen jakkupukuun.Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press
Sky Newsin videossa kuningatar kehuu Grandea hyväksi laulajaksi.
– Hän (Grande) kuulostaa todelle, todella hyvältä laulajalta....On kamalaa, todella järkyttävää iskeä tuollaiseen kohteeseen, kuningatar toteaa Sky Newsin kuvaamassa materiaalissa.
Oranssiin hattuun ja siniseen jakkupukuun pukeutunut kuningatar otettiin hurraa-huudoin vastaan sairaalassa. Kuningatar sanoi myös kiinnittäneensä huomiota, kuinka sairaalassa kaikki näyttivät pitävän yhtä.