Laajan metsästysrikoskokonaisuuden oikeudenkäynti alkaa Pohjois-Savon käräjäoikeudessa

AOP Susi kuvituskuva
Lapinlahden alueella on metsästetty laittomasti muun muassa susia/kuvituskuvaAll Over Press
Julkaistu 10.02.2025 07:34

MTV UUTISET – STT

Syyttäjä nosti marraskuussa syytteet 31:tä ihmistä vastaan.

Pohjois-Savon laajassa salametsästysjutussa alkaa tänään oikeudenkäynti. Poliisi on kuvannut tapausta Suomen laajimmaksi metsästysrikoskokonaisuudeksi. Syyttäjät nostivat marraskuussa Pohjois-Savon käräjäoikeudessa syytteet 31:tä ihmistä vastaan.

Kyse on vuosina 2019–2023 tapahtuneista epäillyistä rikoksista. Syytteitä nousi muun muassa 14 törkeästä metsästysrikoksesta, viidestä luonnonsuojelurikoksesta ja kolmesta ampuma-aserikoksesta.

Poliisi kertoi maaliskuussa pitämässään tiedotustilaisuudessa, että Lapinlahden alueella on metsästetty laittomasti susia, ilveksiä, ahmoja ja rauhoitettuja lintuja. Myös karhua on poliisin mukaan yritetty metsästää ajamalla sitä koiralla useana peräkkäisenä päivänä.

Yksi epäiltyjen tappamista eläimistä oli poliisin mukaan Luonnonvarakeskuksen (Luke) aiemmin pannoittama, Unnaksi nimetty naarassusi.

Lue myös: WWF Suomen kysely: Suomalaiset suhtautuvat ilvekseen aiempaakin myönteisemmin

Tuoreimmat aiheesta

Metsästysrikokset