Michael Schumacher lennätettiin Mallorcalta Sveitsiin tapaamaan ensimmäinen lapsenlapsensa, saksalaislehti Bild kertoo.
Lue myös: Michael Schumacherista pätkähti sydäntäsärkevä päivitys
Seitsenkertainen F1-maailmanmestari Michael Schumacher loukkaantui vakavasti lasketteluonnettomuudessa vuonna 2013, ja saksalaisen yksityisyyttä on varjeltu sittemmin tarkoin. Pienetkin tiedonjyväset F1-legendan tekemisistä ovat herättäneet suurta kiinnostusta.
Saksalaislehti Bild raportoi nyt, että Schumacher lensi perheensä huvilalta Mallorcalta heidän sveitsiläiseen kartanoonsa muutama päivä ennen erityistä hetkeä, Gina-Maria-tyttären esikoislapsen syntymää.
Michaelista ja hänen vaimostaan Corinna Schumacherista tuli isovanhemmat, kun Gina-Maria Bethke sai Millie-tyttären miehensä Iain Naismith Bethken kanssa 29. maaliskuuta.
– Tervetuloa maailmaan, Millie. Hän syntyi 29. maaliskuuta ja sydämemme ovat täydempiä kuin koskaan. Olemme todella siunattuja, että olet elämässämme, Gina-Maria kirjoitti Instagramissa.
Schumacherin perhe toivoo Bildin mukaan iloisten uutisten antavan legendalle toivoa terveydellisessä taistelussaan.
Nimikirjaimet kypärään
Vastikään kerrottiin, että Michael Schumacher on antanut nimikirjoituksen F1-legenda Jackie Stewartin käyttämään kypärään, joka huutokaupataan hyväntekeväisyyden nimissä.
Schumacher sai nimikirjaimiensa MS kirjoittamiseen apua Corinnalta. Stewartin käyttämään kypärään oli kerätty kaikkien elossa olevien F1-maailmanmestarien nimet.