Aivokasvaimeen sairastunut kansanedustaja ja runoilija Tommy Tabermann on joutunut kohtamaan sairastumisensa myötä myös vihamielistä kohtelua.
Tabermannin ivaviesteistä kertoo Iltalehti. Kansanedustaja ja runoilija kertoi vakavasta sairaudestaan viime viikolla.Rakkauden lähettiläänäkin tunnettu Tabermann on saanut kansalaisilta niin positiivista kuin vihamielistäkin kannustusta.
– Niitäkin on ollut, jotka ovat irvailleet, että olen nyt saanut palkinnon siitä, että olen ollut kopea ja ylimielinen, Tabermann paljastaa.
Eduskunnasta kahden kuukauden sairauslomalle jäänyt Tabermann on nöyrä vakavan sairauden edessä.
– Kun tällaisen tien kulkee läpi, vetää aika nöyräksi. Aika pitkiä matkoja joutuu hetkittäin polvillaan kulkemaan, mies tunnustaa.
Hän ei aio kuitenkaan antaa periksi sairaudelle, vaan aikoo taistella vihollista vastaan. Samaa viestiä hän haluaa levittää myös kohtalontovereilleen.
–Älkää ikinä antako periksi. Menkää välillä vaikka polvillenne, mutta nouskaa sitten ylös ja lyökää rintoihinne. Olen olemassa! Ei se muulla tavalla taitu.
Lue myös: Kansanedustaja Tommy Tabermannilla aivokasvain
(MTV3)