Mailis Penttilä on ottanut ensimmäisen kauneuskirurgisen toimenpiteen jo 17-vuotiaana. Hän ei halua kuitenkaan toimia nuorille sellaisena roolimallina, että kauneusleikkaukset olisivat ainoa tie kauniiseen ulkonäköön.
Miss Helsinki finalisti ja Koko Suomi leipoo -ohjelmasta tuttu Mailis Penttilä on puhunut avoimesti siitä, että hänelle on tehty rintojen kohotusleikkaus ja että hänen huuliaan on täytetty.
Penttilä kertoo, että hänen huuliaan on ensimmäisen kerran jo 17-vuotiaana. Rinnat kohotettiin hänen ollessaan 24-vuotias.
Rintojen kohotuksen taustalla oli Penttilän treeniharrastus, jonka myötä hänen rintansa olivat alkaneet roikkumaan. Kohotuksen yhteydessä hän myös lisäsi rintoihinsa implantit. Hän pyrki samaan kuppikokoon, joka hänellä oli ollut aiemminkin.
Hän ei mainostanut leikkaustaan, mutta se tuli julki, kun hän pääsi Miss Helsinki finaaliin.
– Totta kai on tullut kommentteja, että ovat liian isot, mutta toisaalta rintani olivat saman kokoiset aiemmin. Mielestäni ne sopivat vartalooni hyvin, hän kertoo.
– Mutta ei hirveästi noista rinnoista kauheasti tule ilkeitä kommentteja, Penttilä naurahtaa.
Penttilä toteaa, että toivoo nyt, ettei olisi vielä 17-vuotiaana mennyt täyttämään huuliaan.
Hän sanoo muutenkin katsovansa hieman huolestuneena, kuinka nuorena ihmiset astuvat kauneuskirurgin veitsen alle.
Hän ei halua painottaa omia leikkauksiaan, ettei toimisi vääränlaisena roolimallina nuorille.
– Olin itse 24-vuotias, kun kävin leikkauksessa. Mielestäni oli tarpeeksi vanha, olin miettinyt asiaa pitkään ja minulla oli hyvä syy leikkaukseen. En halua olla sellainen esikuva nuorille, että pitäisi käydä kauneusleikkauksissa, hän sanoo.
– Jokainen saa tehdä omalle kropalleen mitä haluaa. Jos se on jonkun mielestä oikea ratkaisu, niin en tuomitse mitenkään tuomitse sitä, mutta en erityisesti kannusta nuoria siihen.