Italian jalkapallomaajoukkueen päävalmentaja Marcello Lippi koki valmentajauransa täyttymyksen hetken sunnuntaina Berliinissä, kun Italia voitti MM-loppuottelussa Ranskan rangaistuspotkukilpailussa maalein 5-3.
Maailmanmestaruuden ainutlaatuisuutta korostanut 57-vuotias Lippi kehui voiton jälkeen vuolaasti Italian joukkueen pelaajia.
- Olen ollut onnekas voittaessani Mestareiden liigan - eräänlaisen seurojen MM-tittelin - ja monia Serie A:n mestaruuksia. Mutta en ole koskaan tuntenut tällaista tunnetta. Tämä on suurin tyydytys, mitä kukaan jalkapalloilija tai valmentaja voi kokea, italialainen Lippi iloitsi voittotunnelmissa.
- Minun täytyy kiittää pelaajia. Heillä oli suuri sydän, luonnetta ja personallisuutta. Omistan tämän voiton perheelleni, Lippi herkisteli.
Lippin lisäksi suureen riemuun yhtyivät luonnollisesti joukkueen pelaajat.
- Tämä on kaamean hieno tilanne, uskomatonta. Viimeiset metrit rangaistuspotkukilpailussa olivat vaikeita, mutta me hoidimme sen, viimeisen potkun rangaistuspotkukilpailussa menestyksellä suorittanut Italian Fabio Grosso riemuitsi.
(MTV3-Reuters)
Lue myös:
Italia jalkapallon maailmanmestariksi