Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Käytin tilaisuuden hyväksi" – Pääministeri Sipilä kehuu vuolaasti Emmanuel Macronia ja Kesärannassa käytyjä keskusteluja

Lehtikuva
Julkaistu 30.08.2018 15:09(Päivitetty 30.08.2018 16:42)
Toimittajan kuva
Alec Neihum

alec.neihum@mtv.fi

Suomen pääministeri Juha Sipilä ja Ranskan presidentti Emmanuel Macron puhuivat lehdistölle Helsingissä Kesärannassa. MTV lähettää tapahtumasta suoran lähetyksen.

Lehdistötilaisuuden piti alkaa kello 14.45, mutta se myöhästyi 45 minuutilla.

Pääministeri Juha Sipilä kehui Ranskan presidentti Emmanuel Macronin kanssa käymiään keskusteluja ja toivoi yhteistyön jatkuvan ja kasvavan monella alalla.

Erityisesti Sipilä nosti esille erilaiset innovaatiot, joihin kaksikko kävi tutustumassa Aalto-yliopistolla tänään aiemmin.

– Olen pannut merkille sen uudistushalukkuuden, joka Macronilla on. Tarvitsemme tällaisia suunnannäyttäjiä kaikkiin maihin, Sipilä sanoi.

Sipilä ja Macron sopivat Suomen ja Ranskan välisen yhteistyön käynnistämisestä tekoälyyn liittyen. Sipilän mukaan tarkoituksena on luoda tekoälyä koskevia suosituksia, joita voidaan hyödyntää myös EU-tasolla. 

Aiheina muun muassa EU-puheenjohtajuus 

Sipilä ja Macron keskustelivat myös muista ajankohtaisista EU-asioista ja sopivat muun muassa EU:n puolustusyhteistyöhön kehittämisestä. 

Keskustelu käsitteli Sipilän mukaan myös eurooppalaista maatalouspolitiikkaa.

– Jaoimme hyvin vakavan huolen, joka liittyi kykyymme turvata eurooppalainen omavarainen ruoantuotanto, Sipilä totesi.

Niin ikään Suomen tuleva EU-puheenjohtajuuskausi kuului.

– Käytin tilaisuuden hyväksi ja toin julki puheenjohtajuuskauden alustavia ajatuksia, Sipilä myhäili lehdistötilaisuudessa.

Lisää aiheesta:

Orpo tapaa Pariisissa Macronin – tästä on kyseMTV:n Ranskan tuntijan arvio Macronin ja Niinistön tapaamisesta: "Suomelle hyvä päästä keskustelemaan Euroopan veturivaltioiden kanssa" Macron kehuu Twitterissä Suomea suomeksi: "Suomi on valinnut Euroopan ja rakentanut sitä meidän kanssamme""Turvallisuuden kehä on rikkoutunut": Niinistö ja Macron puhuivat yhteisistä aloitteista – Luvassa on lisää tapaamisiaVideo: Tältä kuulosti, kun Ranskan presidentti Macron puhui suomea ja ihastutti illallisvieraat – Olemme hyvin onnellisia, kun saamme olla Suomessa"Macron raotti Sipilälle EU-visiotaan ennen muita – kehui Suomen kikyä
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 19:08
    Politiikka

    Suomi lakkauttaa lähetystöjä säästöihin vedoten – miksi se avaa jo neljännen edustuston Yhdysvaltoihin?

  • 19:00
    Huumeet

    Voisiko opioidikriisi tapahtua Suomessa? Asiantuntijalta huolestuttavia uutisia

  • 18:17
    Kadonneet

    11-vuotias lapsi kateissa Turussa

  • 17:40
    Linda Lampenius

    Linda Lampenius osti anteeksipyynnön Peter Nygårdille – SK: Sanoma maksaa viulistille nyt rahat takaisin ilmoituksesta

  • 17:00
    Salo

    Länsiradasta pian päätöksiä Salolta ja Lohjalta – kansanäänestystä ei järjestetä Salossa