Mielenosoittajat rajujen hyökkäysten kohteena Libanonissa – hallituksen huhutaan eroavan kaoottisen tilanteen vuoksi

Libanonin Protestien taustalla on verotuksen lisäksi laajempaa turhautumista maan korruptioon ja poliittiseen järjestelmään.
Libanonin protestien taustalla on verotuksen lisäksi laajempaa turhautumista maan korruptioon ja poliittiseen järjestelmään.
Julkaistu 29.10.2019 15:26

MTV UUTISET – STT – AFP

Libanonissa pääministeri Saad Haririn hallituksen huhutaan olevan eroamassa laajojen mielenosoitusten jälkeen. Haririn on määrä puhua kansalaisille iltapäivällä neljältä Suomen aikaa.

Samaan aikaan Beirutin keskustaan leiriytyneet mielenosoittajat ovat joutuneet rajun hyökkäyksen kohteeksi. Protestoijien telttoja on kaadettu, ja heitä on heitelty kivillä.

Kaksi viikkoa jatkuneissa mielenosoituksissa on vaadittu perusteellista uudistusta suurissa talousvaikeuksissa olevan Libanonin poliittiseen järjestelmään.

Lue myös: Sadattuhannet marssivat kaduilla Libanonissa vaatien poliittisia uudistuksia – hallituspuolueet hyväksyivät pääministerin reformipaketin kriisin keskellä

Pankit ja koulut ovat olleet suljettuina, ja pääkaupungissa Beirutissa tavanomaisesti vilkasta liikennettä ovat haitanneet lukuisat katuesteet.

Mielenosoitusten alkamisen jälkeen hallitus on luopunut monista epäsuosituista uudistusehdotuksistaan kuten pikaviestipalveluiden kautta soitettavien puheluiden verottamisesta, mutta mielenosoitukset ovat silti jatkuneet.

Eilen Haririn hallitus hyväksyi lisäksi uudistuspaketin, jonka tarkoitus on kohentaa maan talouden tilaa.

Lue myös: Pikku-Robin jäi äitinsä kanssa jumiin keskelle mielenosoitusta: Pelottava protesti sai äkkikäänteen – pian kaikki lauloivat Baby Shark -hittibiisiä

Tuoreimmat aiheesta

Libanon