MInisteri Mika Poutalan vasenta jalkaa joudutaan operoimaan useilla leikkauksilla.
Kristillisdemokraattien kansanedustaja, liikunta-, urheilu- ja nuorisoministeri Mika Poutala, joutui vakavaan onnettomuuteen viime perjantaina, kun hän oli maansiirtotöissä mökillään.
Poutala työskenteli noin tuhat kiloa painavalla pienellä traktorilla, joka oli alkanut kaatua kyljelleen. Poutala pääsi ulos traktorista, mutta hänen vasen jalkansa jäi koneen turvakaaren ja maan väliin.
Poutala kertoo MTV Uutisille, että tällä hetkellä hänen vointinsa on hyvä ja että hän tuntee kiitollisuuta.
– Ei ole oikeastaan mitään kipuja. Jalka on täysin puudutettu, että en oikeastaan tunne sitä. Ihan normaali olotila, Poutala kuvaa.
"Pienen pojan unelmaa toteuttamassa"
Poutala kertoo onnettomuuden sattuneen pienellä työkoneella, kun hän oli rakentamassa hyppyriä ja oli siirtämässä ylimääräistä maata paikasta toiseen. Hänen mukaansa koneessa ei ole mitään vikaa vaan se oli täysin hänen omansa.
– Piti tehdä hyppyripohja, jota olisi käytetty ensi talvena lasten kanssa lumilautaharjoittelussa tai kesällä pyörällä. En voi sanoa, että pelkästään lasten, kyllä itsekin tykkään lumilaudalla ja pyörällä tuollaisia juttuja tehdä. Pienen pojan unelmaa siinä pääsisi toteuttamaan, Poutala naurahtaa.
Poutala odottaa töihin paluuta ja uskoo, että voi palata tehtäviinsä niin pian kun mahdollista.
– Olen tänäänkin ollut yhdessä etäpalaverissa mukana. Huomenna piti lähteä Birminghamiin yleisurheilun EM-kisoihin, mutta se tietenkin peruuntui ja tämän viikon olenkin täysin vielä sairaalassa. En usko, että tässä mitään pidempää sairauslomaa pitää ottaa.
Useita leikkauksia tulossa
Poutalan mukaan jalkaa operoidaan useaan otteeseen. Hän kertoo saaneensa ennen ensimmäistä leikkausta pysäyttävän tiedon, että joidenkin varpaiden kohdalla voidaan joutua jopa amputoimaan ne. Poutala sanoo, että hänelle mahdollisesti tehdään myös ihonsiirtoja.


