Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Miksi tehtiin näin?" – Autonsa kaataneelta WRC-tähdeltä kovaa kritiikkiä järjestäjille

1:47Neuville kellautti autonsa kyljelleenKooste: Neuville kaatoi autonsaimago images / PanoramiC/ All Over Press
Julkaistu 14.09.2019 18:12
Toimittajan kuva

Toni Heinonen

Rallin tämän kauden maailmanmestaruudesta taisteleva Thierry Neuville koki kovan kolauksen lauantaiaamun ensimmäisellä erikoiskokeella Turkin MM-rallissa.

Neuville kaatoi Hyundainsa penkan puolelle ja menetti aikaa yli neljä minuuttia. Belgialaiskuljettaja putosi kisan kärkikamppailusta kahdeksannelle sijalle.

- Hitaan oikean jälkeen tuli tiukka vasemmalle kääntyvä mutka. Luulin, että näin mutkan pölyssä, mutta siellä olikin oja. Menimme ojaan, ja auto kaatui kyljelleen. Meidän piti tuupata se takaisin pyörilleen ennen kuin pääsimme jatkamaan matkaa, Neuville kertasi.

- Siellä oli vain kaksi ihmistä, jotka ilmeisesti asuvat sillä alueella. He yrittivät auttaa meitä, mutta aikaa meni paljon hukkaan, belgialainen harmitteli.

Neuville jakoi kovaa kritiikkiä rallijärjestäjien suuntaan. WRC-autojen lähtöväli supistettiin kolmeen minuuttiin lauantaiksi, mikä oli Neuvillen mielestä väärä ratkaisu, sillä edellisen auton jättämä pöly ei ollut ehtinyt laskeutumaan.

- Eilen me kaikki pyysimme neljän minuutin lähtöväliä ja saimme sen täpärästi. Tänään päätettiin palata kolmen minuutin lähtöväliin, koska ilmeisesti neljän minuutin lähtöväleillä ei ollut tarpeeksi vaarallista, Neuville latasi.

- Me kaikki olemme kärsineet ja valittaneet pölystä. Miksi piti tehdä näin? Yritämme parantaa autojen turvallisuutta, ja jokaisen yksityiskohdan pitää olla täydellinen. Mutta sitten meitä pyydetään ajamaan täysillä metsässä, missä ei ole näkyvyyttä. Mielestäni se on outoa, hän jatkoi.

Neuvillella on yhä mahdollisuus supistaa piste-eroaan MM-sarjaa johtavaan Ott Tänakiin, joka joutui keskeyttämään lauantaina. Hyundai-tähdelle ei kuitenkaan ole tarjolla isoa pistepottia Turkista.

- Olemme Tänakin edellä, mikä oli päätavoitteemme. Tilanne ei ole kuitenkaan ihanteellinen, Neuville sanoi.

LUE MYÖS: EK13: Lappi hengittää aivan Ogierin niskaan Turkin MM-rallissa – "Sormet ristiin, että hoidamme homman"

Lisää aiheesta:

Sebastien Ogier paljasti karut faktat keskeytyksestään – tuomaristo lätkäisi tuiman aikasakonJari-Matti Latvala hehkutti uskomatonta tilannetta – ”Tällaista ei voi edes kuvitella”Jari-Matti Latvala tuskaili Kalle Rovanperän kohtaloa – Toyotan keihäänkärkenä nyt todellinen yllätysmiesWRC-tähti latasi täyslaidallisen: "Rehellisesti sanottuna en tajua tätä"Ott Tänak purki pettymystään – "Autoa ei kiinnostanut käynnistyä"Lipesikö mestaruus jälleen Neuvillelta? – "Emme voi menettää toivoa"
RalliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • 12.12.15:51
    MM-ralli

    MM-ralliin palaava Lancia: Kovat kuskikiinnitykset

  • 9.12.10:26
    Tommi Mäkinen

    Tommi Mäkinen hyppää WRC-auton rattiin

  • 6.12.06:56
    MM-ralli

    MM-rallikauden tähtihetket julki: Jari Ketomaa räjäytti pankin – "Autossa ei ole enää osiakaan jäljellä!"

  • 5.12.16:24
    MM-ralli

    Kartturia vaihtanut Esapekka Lappi suorana: "Freesi tuulahdus"

  • 5.12.13:20
    MM-ralli

    Esapekka Lappi salamyhkäisenä MM-ohjelmastaan – "Ei tunnu että sysään perheen syrjään"