Minna Kaupin ja Sipe Santapukin esikoinen täyttää vuoden: "Poika on varmaan kohta fiksumpi kuin me"

Minna Kauppi ja Sipe Santapukki 18.1.2018 Urheilugaala vaaka
Esikoislapsensa vuosi sitten saaneet Minna Kauppi ja Sipe Santapukki Urheilugaalan punaisella matolla 18. tammikuuta 2018.All Over Press
Julkaistu 21.01.2018 10:02

MTV VIIHDE

Ex-huippusuunnistaja Minna Kaupin ja Apulanta-rumpali Sipe Santapukin esikoispoika täyttää pian jo vuoden.

Aktiiviuransa syksyllä 2015 lopettanut suunnistaja Minna Kauppi, 35, saapui eilen torstaina Urheilugaalaan puolisonsa, Apulanta-yhtyeen rumpali Sipe Santapukin, 40, kanssa.

– Meillä on kotona jo kohta yksivuotias taapero! Voi sanoa, että vauhti kiihtyy. Meno on hurmaavampaa koko ajan, Kauppi kertoo MTV.fille gaalan punaisella matolla.

– Koko ajan saa vahtia, että mitä hän syö ja mistä hyppää, Kauppi naurahtaa.

Parin ensimmäinen vuosi pojan kanssa on mennyt hyvin.

– Poika kasvaa kovaa vauhtia ja on varmaan kohta fiksumpi kuin me. Sehän on se tavoite, Kauppi sanoo iloisesti.

– Sanotaanko näin, että ei tarvitse miettiä enää, mikä on elämän tarkoitus. Vuosi on mennyt vauhdilla. Tuntuu, että poika syntyi eilen, Sipe sanoo.

1.03768192Minna Kauppi ja Sipe Santapukki Urheilugaalan punaisella matolla.All Over Press

Kauppi toteaa, että arki rullaa lapsen ehdoilla.

– Ensimmäinen vuosi on kai se hurjin ja laukka jatkuu vielä jonkin aikaa kunnes se vähän hidastuu. Arki pyörii päiväunien ja ruokailujen ympärillä, hän kertoo.

– Tämä reissu on vasta alussa. En voi antaa isä-tyylisiä haastatteluja vielä hirveän syvän kokemuksen rintaäänellä. Mutta sen verran on nyt jo kokemusta, että suosittelen kyllä kaikille, Santapukki hehkuttaa.

Parin poika on päässyt tutustumaan jo isänsä soittimiin.

– Rumpukapuloita ei ole vielä hankittu pojalle, mutta kyllä hän on isänsä kapuloita yrittänyt jo syödä. Kovasti niitä on tutkittu, Sipe sanoo.

– Rummut ovat tosi kivat! Apulandiassa kun poika käy välillä katselemassa, hän menee aina ehdottomasti tutkimaan eniten rumpuja. Sen täytyy olla verissä, Minna komppaa.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

1:35img

Tuoreimmat aiheesta

Sipe Santapukki