Latvialaiskuljettaja Martins Sesks ajaa M-Sportin Rally1-autolla kesällä kisattavissa Puolan ja Latvian MM-osakilpailuissa.
MAINOS
MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!Kausi 2026 käyntiin Monte Carlossa 22. tammikuuta.
Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2026.
24-vuotias Sesks nähdään ensimmäistä kertaa tositoimissa Ford Puman Rally1-autolla kesäkuun lopussa Puolan sorateillä. M-Sport varustaa latvialaiselle ensimmäiseen kisaan auton, jossa ei ole lainkaan hybridiyksikköä. WRC:n tiedotteen mukaan tällaista ratkaisua ei ole aiemmin nähty MM-sarjassa Rally1-autossa.
LUE MYÖS: Thierry Neuvilleltä tökerö ele ulosajonsa jälkeen – asiantuntija iski kiinni: "Kuljettajan velvollisuus"
Kotikisassaan Latviassa Sesks saa jo alleen täysitehoisen Rally1-auton. Osakilpailu on rallin MM-kalenterissa heinäkuun puolivälin jälkeen ennen Suomen MM-rallia.
