Monte Carlon MM-rallin avauserikoiskokeella loukkaantunut katsoja on kuollut. Hyundai-talli ilmaisee suruvalittelunsa katsojan kuolemasta tiedotteessa.
Onnettomuus tapahtui, kun uusiseelantilainen Hyundai-kuljettaja Hayden Paddon ajoi ulos tieltä. Erikoiskoe keskeytettiin ja hylättiin onnettomuuden takia.
Kilpailun järjestäjät kertoivat onnettomuuden jälkeen, että loukkaantunut katsoja oli tajuton. Hänet vietiin helikopterilla sairaalaan Nizzaan. Myöhemmin Hyundai-talli ilmaisi suruvalittelunsa katsojan kuolemasta tiedotteessa.
Paddonin auto lipesi jäisessä kohdassa ja ajokki kääntyi kyljelleen tielle. Kuljettajat tulivat ulos autosta omin avuin. Hyundai-talli tiedotti, että Paddon ja hänen kakkoskuljettajansa John Kennard ovat kunnossa.
Myöhään torstai-iltana ajetun toisen erikoiskokeen nopein oli Paddonin tallikaveri Thierry Neuville. Fordin Sebastien Ogier jäi hänestä 7,8 sekuntia ja kolmanneksi sijoittunut Toyotan Juho Hänninen 15 sekuntia. Toinen Toyota-kuski Jari-Matti Latvala oli yhdeksäs yli 28 sekuntia kärjestä.