Saksalainen alppihiihtäjä Romed Baumann koki kovia miesten MM-syöksykisassa Italian Cortina d'Ampezzossa sunnuntaina.
Numerolla 13 laskenut Baumann ylitti maaliviivan yli sekunnin kisan lopulta voittanutta Itävallan Vincent Kriechmayria hitaampana. Kova yritys johti lopulta siihen, että Baumann kaatui maalialueella ja sujahti kyljellään alueen perällä olevien suojapehmusteiden ali.
Baumann hävisi pehmusteiden joukkoon ja hetken aikaa maalialueella vallitsi dramaattinen hiljaisuus. Lopulta saksalainen autettiin tolpilleen ja hän pystyi kävelemään omin jaloin pois paikalta. Hänen kasvonsa olivat kuitenkin veressä kovan tällin seurauksena.
Romed Baumannin kasvot olivat verillä MM-syöksyn maalialueella sattuneen kaatumisen jälkeen.2021 Getty Images
LUE MYÖS: Laskija syöksyi hirvittävällä vauhdilla rinteeseen, kertoo kuinka hoitaja komensi yöllä sairaalassa – "Sykkeeni hyppäsi pilviin"
Baumann oli lopulta kisan 14:s. Kriechmayr voitti kultaa sadasosasekunnin erolla ennen Saksan Andreas Sanderia. Kolmas oli Sveitsin Beat Feuz (+0,18).
Kriechmayr oli voittanut jo torstaina supersuurpujottelun MM-kullan. Tähän temppuun samoissa MM-kisoissa olivat pystyneet aiemmin vain alppihiihtolegendat Bode Miller (2005) ja Hermann Maier (1999).
Juttuun päivitetty kisan lopputulokset klo 14.02.