Yleisurheilun EM-kisoissa on tiistaina vilkas suomalaispäivä. MTV Urheilu seuraa toista kisapäivää hetki hetkeltä tässä artikkelissa.
Tiistain ohjelma:
Tiistai 11.8.
Aamusessio

Yleisurheilun EM-kisoissa on tiistaina vilkas suomalaispäivä. MTV Urheilu seuraa toista kisapäivää hetki hetkeltä tässä artikkelissa.
Aamusessio
| Karsinta A+B |
| Daniel Kosonen |
| 12.35 | Kiekonheitto (M) | Karsinta A | Mico Lampinen |
| 12.45 | 400 m aidat (N) | Välierät | Heidi Salminen, Hilla Uusimäki |
| 13.15 | 100 m (M) | Alkuerät | Riku Illukka |
| 13.40 | 110 m aidat (M) | Alkuerät | Ilari Manninen, Elmo Lakka, Santeri Kuusiniemi |
| 14.00 | Kiekonheitto (M) | Karsinta B |
| 14.05 | 800 m (N) | Alkuerät | Eveliina Määttänen |
| 14.40 | 400 m aidat (M) | Alkuerät | Antti Sainio, Jere Haapalainen, Tuomas Lehtonen |
Iltasessio
Kello 13.39: Seuraava suomalaislaji on pian valmiina alkamaan. 110 metrin aitojen alkuerät luvassa. Ilari Manninen juoksee avauserässä, Elmo Lakka toisessa ja Santeri Kuusiniemi kolmannessa.
Kello 13.36: Daniel Kosonen pudottaa kolmannen kerran 219 ja hänen tuloksekseen jää 215. Ei asiaa loppukilpailuun.
Kello 13.29: Kolmas erä juostaan huomattavasti pienempään vastatuuleen (-1,0 m/s) ja peräti kuusi juoksijaa painelee aikavertailussa vielä Illukan ohi. Illukka on ensimmäinen EM-välierien ulkopuolelle jäänyt urheilija. Välieräpaikka jäi vain kahden tuhannesosan päähän. Tuo kirpaisee.
Kello 13.27: Pettynyt Hilla Uusimäki kävi MTV Urheilun haastattelupisteellä Birminghamissa.
– Viime viikkojen treenien ja kaiken fiiliksen perusteella uskoin, että olisin pystynyt juoksemaan täällä kovempaa, niin harmittaa, Uusimäki summaa.
Kello 13.26: Daniel Kosonen pudottaa ensimmäisen korkeudesta 219.
Kello 13.23: Toisessa 100 metrin alkuerässä painellaan kovempaa kuin ensimmäisessä. Illukka on aikavertailussa nyt seitsemäntenä. Yksi erä vielä.
Kello 13.17: Daniel Kosonen ylittää 215 toisellaan komeasti. Hieno suoritus!
Kello 13.15: Avauserä juostaan peräti 3,0 m/s vastatuuleen. Riku Illukka on eränsä neljäs ajalla 10,57. Katsotaan nyt, mihin tuo aika riittää. Toivotaan, että tuuliolosuhteet olisivat erien välillä mahdollisimman tasavertaiset.
Kello 13.12: Miesten 100 metrin alkuerät alkavat pian. SE-mies Riku Illukka juoksee avauserässä. Ja muistutuksena, että alkueristä edetään jatkoon vain aikojen perusteella, ei eräsijoitusten.
Kello 13.08: Daniel Kosonen pudottaa ensimmäisen kerran korkeudesta 210.
Kello 13.07: Hilla Uusimäki oli lopulta välierien 10:s. Finaalipaikka jäi 0,2 sekunnin päähän.
Heidi Salminen oli välierien 20:nneksi nopein.
Kello 13.03: Mico Lampinen viimeistä kertaa kiekkoringissä. Ei parannusta, joten tulokseksi jää vaisu 56,47.
Kello 12.56: Daniel Kosonen selvittää korkeuden 210 kolmannellaan! Rima jää huojumaan, mutta kannattamillaan pysyy.
Kello 12.54: Hilla Uusimäki on oman eränsä neljäs ajalla 54,70. Se ei valitettavasti riitä aikavertailuun, joten Uusimäen EM-urakka on siinä.
Kello 12.50: Lampinen parantaa: toinen heitto kantaa 56,47. Paljon riittää kuitenkin vielä petrattavaa, jotta finaalipaikasta voisi edes haaveilla.
Kello 12.48: Kosonen on ongelmissa avauskorkeuden kanssa. Jo toinen pudotus korkeudesta 210.
Kello 12.46: Heidi Salminen on oman välieränsä seitsemäs ajalla 56,39. Ei riittänyt aivan eilisen huippuvedon vauhtiinsa.
Kello 12.41: Pian myös naisten 400 metrin aitojen välierät ovat valmiita alkamaan. Heidi Salminen juoksee avauserässä ja SE-nainen Hilla Uusimäki toisessa erässä.
Kello 12.36: Mico Lampisen ensimmäinen karsintaheitto on heikko. Kiekko kaartaa vain 53,83 metriä. Miesten kiekossa karsintaraja on 66,00.
Samaan aikaan korkeuspaikalla Daniel Kosonen pudottaa avauskorkeudesta 210.
Kello 12.30: Ensimmäisenä oman kisapäivänsä avaavat korkeushyppääjä Daniel Kosonen ja kiekonheittäjä Mico Lampinen. Korkeus- ja kiekkokarsinnat alkavat pian.
Kello 12.20: Oikein mukavaa tiistaipäivää ja tervetuloa taas EM-seurannan pariin. Tänään tositoimissa nähdään peräti 18 suomalaisurheilijaa. Ensimmäiset lajit pyörähtävät käyntiin kello 12.33 alkaen.
Aamupäivällä suurin valokeila kohdistuu tänä kesänä Suomen ennätykset juosseisiin 400 metrin aituriin Hilla Uusimäkeen ja pikajuoksija Riku Illukkaan.
Riku Hellanto työskentelee MTV Uutisten urheilutoimituksessa.
Juttuvinkkejä otetaan vastaan sähköpostilla riku.hellanto(at)mtv.fi
| Moukarinheitto (M) |
| Finaali |
| 21.25 | 5000 m (N) | Finaali | Nathalie Blomqvist, Aino Suni |
| 21.55 | 100 m aidat (N) | Välierät | Saara Keskitalo, Lotta Harala |
| 22.16 | Pituushyppy (M) | Finaali |
| 22.32 | 100 m (M) | Välierät | Riku Illukka? |
| 23.00 | 400 m (M) | Välierät |
| 23.30 | 100 m aidat (N) | Finaali | Saara Keskitalo, Lotta Harala? |
| 23.47 | 100 m (M) | Finaali | Riku Illukka? |