Pohjois-Pohjanmaan Taivalkoskella on tapahtunut henkirikos, jota poliisi tutkii murhana.
Poliisi epäilee miehen ampuneen toisen ihmisen Taivalkosken Jokijärvellä Pohjois-Pohjanmaalla tänään lauantaina aamulla. Mies poistui teon jälkeen paikalta.
Paikalle meni useita poliisipartioita ja ensihoidon yksiköitä.
Poliisin alustavien tietojen perusteella Jokijärven kylätalolla oli alkamassa kalastuskunnan kokous.
– Ennen varsinaisen kokouksen alkamista paikalle oli tullut henkilö, joka oli ampunut haulikolla jo paikalla ollutta paikkakuntalaista miestä, poliisi kertoo tiedotteessaan.
Muiden paikalla olleiden antamasta ensiavusta ja ensihoidon ja lääkäriyksikön hoidosta huolimatta uhri menehtyi vammoihinsa.
Ilta-Sanomien haastatteleman silminnäkijän mukaan ampuja saatiin pysäytetyksi heti eikä hän päässyt ampumaan toista laukausta. Sen jälkeen ampuja oli poistunut paikalta autollaan.
Poliisi otti kiinni rikoksesta epäillyn paikkakuntalaisen miehen yksityisasunnosta pian teon jälkeen. Epäilty ei poliisin mukaan tehnyt vastarintaa kiinnioton yhteydessä.
Poliisi selvittää tapahtumien kulkua ja teon motiivia. Poliisi tutkii henkirikosta murhana, mutta ei tässä vaiheessa kommentoi enempää tutkintanimikkeeseen johtaneita tekijöitä.
Ampumisen aikana kylätalolla oli useita muita ihmisiä, mutta kukaan heistä ei loukkaantunut ampumisessa.
Poliisi ei tässä vaiheessa tiedota asiasta enempää.
Helsingin Sanomien tietojen mukaan uhri on hieman alle 40-vuotias mies ja ampuja iäkäs mies. Taivalkoskelaiset miehet ovat tuttuja entuudestaan.
Juttua oikaistu 22.3.2025 kello 17.01 ja 18.53: ampuminen ei tapahtunut Jokikylän vaan Jokijärven kylätalolla. Juttua päivitetty kello 21.55.HS:n tiedoilla uhrista ja tekijästä.