Sarjamurhaaja Aino Nykopp haluaa vapaaksi – myrkkyhoitaja ei halunnut näyttää kasvojaan kameralle

Mediasisältö
Myrkkyhoitaja peitti päänsä hupulla ja istui selin kameraan päin, kun median edustajat olivat hovioikeuden salissa. Naisen vieressä avovankilassa istui hänen asianajajansa Matti Alasentie.
Julkaistu 17.04.2025 14:13
Toimittajan kuva
Miikka Hujanen

miikka.hujanen@mtv.fi

Myrkkyhoitajana tunnettu Aino Nykopp, nykyiseltä nimeltään Ann Maria Gyllgren, hakee pääsyä ehdonalaiseen vapauteen.

Helsingin hovioikeus käsittelee tänään sarjamurhista tuomitun myrkkyhoitaja Aino Nykoppin, nykyiseltä nimeltään Ann Maria Gyllgrenin, vaatimusta päästä vapaaksi vankeudesta. 

Myrkkyhoitaja osallistuu käsittelyyn videoyhteydellä avovankilasta yhdessä asianajajansa Matti Alasentien kanssa. Nainen istui selin kameraan päin ja hän oli vetänyt hupun päänsä ylle, joten median edustajat eivät päässeet näkemään naisen kasvoja.

Gyllgren vaatii hovioikeutta vapauttamaan hänet vankeudesta niin pian kuin mahdollista.

Nykyään 74-vuotias nainen on istunut elinkautista vankeusrangaistustaan yli 16 vuotta. Nykopp murhasi aikanaan viisi vanhusta ja yritti murhata viisi muuta kotihoidossa ja laitoksissa vuosina 2004–2009. Tekotapa oli kaikissa sama. Hoitaja oli antanut vanhuksille suuria määriä keskushermostoon vaikuttavia lääkkeitä.

Naiselle tehdyn mielentilatutkimuksen mukaan Nykopp oli teot tehdessään syyntakeinen, vaikka tekojen taustalla oli ainakin persoonallisuushäiriö.

Hovioikeus käsittelee Gyllgrenin anomuksen suljetuin ovin. 

Lue myös: Sarjamurhaaja Aino Nykopp haluaa vapaaksi – vanhuksia myrkyttänyt hoitaja on istunut vankilassa jo 16 vuotta

Myrkkyhoitajalle langenneet syytteetNäistä rikoksista myrkkyhoitajaa aikoinaan syytettiin.MTV3

Gyllgren on anonut vapautumistaan tätä ennen jo kaksi kertaa, mutta kummallakin kerralla Helsingin hovioikeus on hylännyt hänen anomuksensa. Viime vuodet hän on ollut sijoitettuna avovankilaan.

Hovioikeus antaa ratkaisunsa kuukauden kuluessa.

8:28imgPerushoitaja Aino Nykopp paljastui Suomen ensimmäiseksi naissarjamurhaajaksi vuonna 2009. Katso videolta, miten tapaus selvisi.

Lue myös: Sekavan 80-vuotiaan tapaus johti sarjamurhaajan jäljille – näin Aino Nykoppin rikokset paljastuivat

Sarjamurhaaja vaatii päästä vapaaksi – nämä asiat ratkaisevat kohtalon

Tuoreimmat aiheesta

Sarjamurhaajat