Näin Leijonien johto kommentoi Juuse Saroksen asemaa – USA-murskajaisissa kulissikeskustelu

1:32imgAntti Pennanen: "Olen pettynyt tulokseen, tuo ei ollut 6–1-peli"
Julkaistu 14.02.2025 11:02
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

@ilarisavonen

Suomen maalivahtipeli herätti omia kysymysmerkkejä NHL:n 4 Nations -turnauksen taistossa Yhdysvaltoja vastaan.

Raportti: Leijonille brutaali murskatappio NHL-turnauksessa

Kommentti: Leijonien katastrofi vahvisti karun totuuden – nyt sitä ei voi peitellä millään tapaa

Lisää: 
Leijonat jäi jalkoihin – USA:n leiristä mahtailevaa puhetta murskavoiton jälkeen

Antti Pennanen: "Ristiriitainen olo"

Nashville Predatorsin tähtivahti Juuse Saros ei onnistunut aivan parhaalla mahdollisella tavalla yön ottelussa. Saros oli vaikeuksissa erityisesti kolmannen erän alkuhetkillä, kun USA latoi kolme nopeaa maalia.

Leijonien päävalmentajalta Antti Pennaselta tiedusteltiin lehdistötilaisuudessa, että miettikö hän maalivahdin vaihtoa Yhdysvaltojen tehohetken yhteydessä.

Pennanen myönsi, että kulisseissa käytiin ratkaiseva keskustelu.

– Puhuin maalivahtivalmentajamme (Aki Näykki) kanssa ja teimme päätöksen siitä, että jatkamme Juusella, Pennanen kertoi.

Leijonien avainpuolustaja Olli Määttä puolusteli Sarosta USA-ottelun jälkeen.

– Juuse pelasi hyvin tänään. Jätimme kolmannessa erässä hänet aika yksin. Juuse on maailmanluokan maalivahti, Määttä ilmoitti.

Leijonien päävalmentaja Pennaselta kysyttiin myös yleisesti Suomen maalivahtitilanteesta. Eli siitä, että jatkaako Saros tolppien välissä vai saako esimerkiksi Vancouver Canucksin Kevin Lankinen torjuntavastuun Ruotsi-ottelussa.

– On selvää, että meidän pitää miettiä asioita. Tuo oli vaikea päivä Juuselle. Hän oli erittäin hyvä ensimmäisten 40 minuutin ajan. Meidän pitää analysoida peli ja teemme päätöksiä joko perjantaina tai lauantaina, Pennanen totesi.

Leijonien ja Ruotsin ottelu alkaa lauantaina Suomen aikaa kello 20.

Tuoreimmat aiheesta

4 Nations Face-Off