Tiktok palautumassa käyttöön USA:ssa – Trump aikoo kumota Tiktokin kieltävän lain toistaiseksi

tiktok usa
Tiktokin sivuilla pahoiteltiin aiemmin tänään sunnuntaina, ettei Tiktok ole saatavilla.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 19.01.2025 06:20(Päivitetty 19.01.2025 21:00)

MTV UUTISET – STT – AFP

Sosiaalisen median palvelu Tiktok on palautumassa yhdysvaltalaisten käyttöön oltuaan poissa pelistä vain päivän.

Tiktok keskeytti aiemmin tänään sunnuntaina toimintansa Yhdysvalloissa, kun sovelluksen kieltävä laki tuli voimaan.

Tiktok tiedotti asiasta viestipalvelu X:ssä vain hieman sen jälkeen, kun Yhdysvaltain tuleva presidentti Donald Trump ilmoitti aikovansa kumota toistaiseksi sovelluksen kieltävän lain asetuksella virkaanastujaispäivänään eli huomenna. Trump kommentoi asiaa omistamassaan Truth Social -viestipalvelussa.

Tiktok kiitti tulevaa presidenttiä "tarvittavan selkeyden ja varmuuden tarjoamisesta" siitä, ettei palveluntarjoajia rangaista amerikkalaisten päästämisestä sovelluksen käyttäjiksi.

Tällä viitattaneen Trumpin lupaukseen siitä, että huominen asetus vapauttaisi vastuusta ne yritykset, jotka pitivät Tiktokia toiminnassa ennen asetuksen allekirjoittamista.

"Pelastamme Tiktokin"

Truth Social -palvelun päivityksessään Trump myös ehdotti, että puolet kiinalaisomisteisen palvelun Yhdysvaltain-toiminnoista tulisi yhdysvaltalaisomistukseen.

– Tekemällä näin pelastamme Tiktokin, pidämme sen hyvissä käsissä ja sallimme sen pysyä toiminnassa, hän kirjoitti.

Tiktok pimeni Yhdysvalloissa, koska sen kiinalaisomistaja ByteDancen määräaika myydä Yhdysvaltain toimintansa ei-kiinalaisille ostajille umpeutui.

Tänään voimaan tullut laki sallii 90 päivän lykkäyksen, jos Valkoinen talo voi osoittaa, että kaupat Tiktokin Yhdysvaltain-toiminnoista ovat mahdollisia. Kiinalaisyritys on kuitenkin toistaiseksi jyrkästi kieltäytynyt myymästä palveluaan.

Tiktok rip USAYhdysvaltalainen tennistähti Coco Cauff kirjoitti tv-kameraan tekstin RIP Tiktok USA voitettuaan ottelunsa Australian avoimissa.AFP / Lehtikuva

Taustalla huoli kerätystä datasta

Tiktok oli jo hieman aiemmin varoittanut yhdysvaltalaiskäyttäjiä tulevasta keskeytyksestä sovelluksen sisällä lähetyssä viestissä.

Toiminnan keskeytyminen ilmeni myös Tiktokin verkkosivuilta, kun niitä yrittää avata Yhdysvalloissa. Sivuilla pahoiteltiin, ettei Tiktok ole saatavilla juuri nyt.

– Yhdysvalloissa on annettu laki, joka kieltää Tiktokin. Valitettavasti tämä tarkoittaa, että et voi käyttää Tiktokia toistaiseksi, verkkosivuilla luki.

– Olemme onnekkaita, että presidentti (Donald) Trump on ilmoittanut työskentelevänsä kanssamme löytääkseen ratkaisun Tiktokin palauttamiseksi virkaan astuttuaan. Pysykää kuulolla!

Yhdysvaltain korkein oikeus päätti perjantaina pitää voimassa lain, joka kieltää Tiktokin Yhdysvalloissa.

Yksikään korkeimman oikeuden tuomareista ei jättänyt Tiktokin kieltävään päätökseen eriävää mielipidettä. 

Tiktokin omistajat olivat valittaneet kiellon rikkovan perustuslain ensimmäistä lisäystä, joka takaa sananvapauden. 

Korkeimman oikeuden mukaan näin ei kuitenkaan ollut.

Lyhytvideopalvelun kieltämistä on perusteltu kansallisella turvallisuudella. Yhdysvalloissa päättäjiä on huolestuttanut muun muassa se, että Tiktok kerää käyttäjistään runsaasti dataa, jota voitaisiin mahdollisesti käyttää Kiinan valtion vakoiluoperaatioissa.

Monet siirtyneet toiseen palveluun

Tiktok kertoi perjantaina lausunnossaan, että palvelu sulkeutuu sunnuntaina, jos maan hallinto ei puutu asiaan.

Lausunnon mukaan Tiktok "pimenee", jos presidentti Joe Bidenin hallinto ei anna takeita siitä, ettei palveluntarjoajia rankaista Tiktokin kieltävän lain rikkomisesta.

Bidenin hallinto on viestinyt, että ajoituksen vuoksi se jättää kiellon käytännön toteutuksen maanantaina presidentiksi palaavan Donald Trumpin hallinnolle.

Trump vaati aikoinaan Tiktokin kieltämistä, mutta on sittemmin lämmennyt palvelulle ja kertonut haluavansa pitää sen yhdysvaltalaisten käytössä. 

Trump sanoi perjantaina, että korkeimman oikeuden päätöstä täytyy kunnioittaa. Hän kertoi kuitenkin, että aikoo tarkastella asiaa ja tehdä päätöksen Tiktokista lähitulevaisuudessa.

Lyhytvideopalvelu Tiktokin mahdollisesta sulkeutumisesta huolestuneita yhdysvaltalaisia on jo siirtynyt kiinalaiseen sosiaalisen median palveluun Xiaohongshuun (suomeksi pieni punainen kirja). 

Se on jo saanut englanninkielisen lempinimen Rednote (punainen muistiinpano) ja oli Yhdysvalloissa ladatuin sovellus tällä viikolla.

Uutistoimisto Reutersin mukaan Rednote oli vastikään saanut jo pelkästään yhden päivän aikana lähes kolme miljoonaa uutta yhdysvaltalaiskäyttäjää.

Viime hetken tarjouksia

Tiktokista on tehty useita viime hetken ostotarjouksia.

Lauantaina tekoäly-yhtiö Perplexity AI tarjosi ByteDancelle, että Tiktokin yhdysvaltalainen tytäryhtiö sulautetaan sen toimintoihin. Asiasta kertovat ainakin uutistoimisto AFP ja uutiskanava CNBC.

Suunnitelmassa perustettaisiin uusi yritys, johon Perplexity AI ja yhdysvaltalainen Tiktok yhdistettäisiin. Amazonin perustaja, miljardööri Jeff Bezos on rahoittanut Perplexity AI:ta.

Tiktokin Yhdysvaltain-toiminnoista ovat tehneet ostotarjoukset aiemmin myös baseball-joukkue Los Angeles Dodgersin entinen omistaja Frank McCourt sekä kanadalainen sijoittaja Kevin O'Leary

McCourt on sanonut olevansa valmis työskentelemään kiinalaisen emoyhtiön ja presidentti Trumpin kanssa saattaakseen sopimuksen maaliin.

Juttu päivitetty kauttaaltaan 19.1.2025 kello 6.47 ja 20.57.

Tuoreimmat aiheesta

TikTok