Elokuvaohjaaja James Cameron teki matkan maapallon syvimpään kohtaan Tyynellämerellä.
Useiden hittielokuvien takaa löytyvä Cameron on ainoa ihminen, joka on päässyt yksin Mariaanien haudassa sijaitsevaan Challengerin syvänteeseen. Ohjaaja teki matkan omalla sukellusveneellään.
– Saavuin juuri meren syvimmästä kohdasta. Pohjalle päätyminen ei ole koskaan tuntunut näin hyvältä. En malta odottaa, että pääsen jakamaan kanssanne sen mitä näin. Cameron hehkutti ainutlaatuista matkaansa Twitterissä.
Ohjaaja keräsi meren pohjasta näytteitä ja kuvasi matkan videolle. Materiaalia hän aikoo julkaista myöhemmin. CBC Newsin mukaan kuvamateriaalista tullaan tekemään kolmiulotteinen dokumentti, eikä kyseessä ei ole mikä tahansa video meren syvyydestä, vaan sukellusvene oli varustettu 2,5 metrin valotelineellä ja huippuluokan 3D-kameroilla.
Terminator-elokuvalla maineeseen noussut ohjaaja on viime vuosina keskittynyt tuotannossaan merenalaisiin asioihin. Hänen tuottamassaan kolmiulotteisessa Sanctum-elokuvassa seikkailtiin vedenalaisissa luolissa. Sen lisäksi Cameron on tuottanut dokumentteja meressä sijaitsevista tulivuorista ja laivanhylyistä.
(MTV3)