Oiva Keskinen, 20, säväytti Leijonissa – mikä maali!

1.04361112
Oiva Keskinen.International Ice Hockey Federation/All Over Press
Julkaistu 08.02.2025 14:08(Päivitetty 08.02.2025 14:11)
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

@ilarisavonen

Tapparan hyökkääjä Oiva Keskinen debytoi tänä viikonloppuna Suomen miesten jääkiekkomaajoukkueessa eli Leijonissa.

Lue myös: Leijonissa poikkeuskuvio – Jussi Tapola ottaa ohjakset

Keskinen pääsi kunnolla irti tänään lauantaina, kun hän johdattaa Suomen kolmosketjua päiväottelussa Tshekkiä vastaan.

Keskinen asteli A-maajoukkueympyröihin tyylillä. Hän vei Suomen näyttävästi johtoon lauantain pelin toisen erän alkuhetkillä (21.16).

Leijonien puolustaja Oskari Laaksonen heitti laidan kautta pitkän avauksen kohti hyökkäysaluetta. Keskinen poimi tämän haltuunsa, minkä jälkeen hän rynnisti kohti maalia. Keskinen päätti soolonsa jykevällä tavalla: kiekko terävästi takanurkkaan.

Video Keskisen maalista löytyy täältä.

Keskinen, 20, on nakuttanut tällä kaudella Liigassa 47 ottelussa tehot 12+18=30. Hän ponnistaa kiekkoperheestä, sillä hänen enonsa on ikoninen hyökkääjä Esa Keskinen.

Leijonien johto kasvoi erän puolen välin tuntumassa (29.18), kun jäähyltä päässyt Mikael Ruohomaa tarjoili ja Sebastian Repo napautti kiekon nuottaan.

Tuoreimmat aiheesta

Leijonat