Turvallisuus- ja kemikaalivirasto Tukes varoittaa Makitan laitteessa piilevästä turvallisuusriskistä.
Tukes tiedottaa Vaarallisettuotteet.fi-sivustolla Makitan DGP180-rasvapuristimen turvallisuuspuutteesta.
– Letkun kärjen toistuva taivutus rasvan lisäämiseksi ahtaisiin tiloihin voi aiheuttaa reiän muodostumisen letkun kärjen lähelle. Tämä voi johtaa rasvan purkautumisen ulos kovalla paineella ja aiheuttaa käyttäjälle vaaratilanteen, sivuilla kerrotaan.
Lopeta tuotteen käyttö.Tukes
Puutteen on havaittu koskevan rasvapuristimien Makita DGP180Z ja DGP180RT käyttöletkuja sekä lisätarvikkeena myytäviä varaletkuja:
Letku 60 cm: Tuotenumerot 191A80-4 ja 191W59-7
Letku 120 cm: Tuotenumerot 191A79-9 ja 191W58-9.
Koneet, joita ongelma koskee, voidaan tunnistaa niiden sarjanumeron perusteella, jotka ovat 1001K – 225289K, 1001R – 87860R, 1001E – 16934E. Korjauskutsu koskee ennen 04/2025 valmistettuja rasvaprässejä.
Lopeta käyttö välittömästi – toimi näin
Tukes neuvoo käyttäjiä lopettamaan välittömästi rasvapuristimien ja siihen lisävarusteena myytävien letkujen käytön.
Yritys vaihtaa letkuun uuteen. Tarkemmat ohjeet tuotteen palautukseen löydät Makitan korjauskutsusta.
Lue myös: Vesivärejä vedetään myynnistä paletin valkoisen värin vuoksi – älä käytä tätä tuotetta!
Katso myös: Kemikaalivaaroja ja tukehtumisriski – tällaisia ovat Tullin ja Tukesin narauttamat vaaralliset tuotteet
3:29Kemikaalivaarallinen padel-maila ja bakteereja sisältävä saippuakuplalelu – näin tuotteiden turvallisuutta valvotaan.
Lue uusimmat lifestyle-artikkelit!
Lähde: Vaarallisettuotteet.fi