Linda Sällström on yksi kaikkien aikojen suomalaisista jalkapalloilijoista. Nyt hän on täysin uuden haasteen edessä, kun entisestä maalitykistä taiotaan parkettien partaveistä.
Linda Sällströmin pitkä ja menestyksekäs jalkapalloura päättyi viime syksynä. Hän on Suomen jalkapallomaajoukkueiden kaikkien aikojen maali- ja ottelutilaston ykkönen. Uuden haasteen tarjoaa Tanssii tähtien kanssa -ohjelma, johon Sällström suostui nopeasti kysyttäessä, mutta jälkikäteen iski kylmä hiki.
– Kun tuli kysymys lähteä mukaan TTK:hon, mietin, että kiva, nyt voin oppia jotain ihan uutta. Minähän en osaa yhtään tanssia!
Lähden ihan nollan alapuolelta, niin minähän väkisinkin tulen kehittymään. Sitten tajusin, että tämähän tulee suorana telkkarista ja miljoonayleisölle. Olisin päässyt varmasti helpommalla, jos olisin mennyt vain tanssitunneille, Sällström naurahtaa.
Onneksi asun Ruotsissa, jos tämä menee ihan penkin alle. Pääsen sinne maanpakoon takaisin ja voin olla siellä ihan anonyymina, Sällström vitsailee.
"Cha-cha-chaatana"
Viime sunnuntain ensimmäisessä suorassa lähetyksessä Sällström joutui heti kasvotusten pahimman pelkonsa kanssa.
– Sanoin Valtterille (Palin) juuri ennen lavalle menoa, että mitä jos me emme kuule, kun bändi laskee rumpukapuloilla tahtia. Etten kuule, kun se musiikki lähtee. Valtteri sanoi: "Kyllä sä kuulet".
– Yleisö taputti ja harjoituksissa ja kenraalissa ei ollut yleisöä. Kun yleisö taputti, yhtäkkiä musiikki olikin jo lähtenyt käyntiin ja olin myöhässä! Se varmasti näkyi kasvoistani, kun kasvoihin zoomattiin, että hetkinen... Pahin pelko kävi toteen, toteaa Sällström.
Lopulta tanssista ehti kuitenkin nauttiakin. Nyt hionnassa ovat cha-cha -kuviot. Nopea tanssi saa entisen maalitykin puhisemaan.
– Se onkin ollut oikein haastava. Kutsun sitä "cha-cha-chaatanaksi". Se on ollut minulle todella vaikeaa. On vuodatettu hikeä ja kyyneliä. Pitää aina muistaa, että onhan sitä kehitystäkin kuitenkin tapahtunut, Sällström toteaa.
