Palaneesta vapaa-ajan asunnosta Kemijärveltä löytyi ruumis

AOP pelastuslaitos tulipalo
Pelastuslaitoksella ei ollut enää sammutettavaa Kemijärvellä, vaan kesämökki oli ehtinyt palaa kokonaan. Kuvituskuva.All Over Press
Julkaistu 28.02.2025 15:56

MTV UUTISET – STT

Poliisi on löytänyt kuolleen ihmisen jäänteet palaneen vapaa-ajan asunnon raunioista Kemijärveltä.

Lapin poliisi kertoi, että viranomaiset saivat tänään torstaina iltapäivällä ilmoituksen, jonka mukaan Kemijärven Räisälässä on palanut kivijalkaan asti vapaa-ajan asunto. 

Kun viranomaiset pääsivät paikalle, rauniot olivat jo ehtineet jäähtyä, eikä pelastuslaitoksella ollut mitään sammutettavaa.

Poliisin mukaan vapaa-ajan asunnolla oleili ihminen, jonka läheiset olivat pyytäneet naapuria tarkistamaan, että kaikki on kunnossa. Naapurin mennessä paikalle rakennus oli jo palanut kokonaan.

Poliisin tapahtumapaikkatutkinnassa raunioista löydettiin ihmisen jäänteitä. Poliisi jatkaa tapahtumien selvittämistä palonsyyntutkintana ja kuolemansyyntutkintana.

Tuoreimmat aiheesta

Tulipalot