Palvelualojen ammattiliitto PAM kertoo katkaisseensa asiakaspalvelu- ja telemarkkinointialan työehtosopimusneuvottelut ja julistaneensa alalle lakon, koska neuvotteluissa ei ole edistytty.
PAM kertoo, että lakko alkaa torstaina 6. maaliskuuta kello 5.00 ja päättyy perjantaina 7. maaliskuuta kello 23.59, jos ennen lakon alkua ei ole saavutettu sovintoa osapuolten välillä.
Lakon piirissä on noin 1 300 työntekijää.
– Valitettavasti neuvottelut eivät ole edenneet ja olemme tähän tilanteeseen joutuneet nyt myös työnantajaliitto Paltan kanssa. Tavoitteenamme on saada hyvät työehdot alan työntekijöille, toteaa PAMin järjestöjohtaja Risto Kalliorinne tiedotteessa.
Työriita koskee myös muiden yritysten palveluksessa olevia työntekijöitä, jotka työskentelevät työehtosopimusten soveltamisalan mukaisissa tehtävissä työriidan piirissä olevissa yrityksissä.
Lakko ei koske hätätyötä eikä tehtäviä, joiden tekemättä jättäminen voisi vaarantaa ihmishenkiä.