Patrik Bartosak pysäytti Juhamatti Aaltosen hurjalla Hasek-torjunnalla: "Tuollaisten hetkien näkemisestä ihmiset maksavat"

3:58imgVideolla Patrik Bartosakin huima torjunta ja kommentit Pelicansin karsintasarjan rajusta henkisestä paineesta.
Julkaistu 18.04.2025 08:45

Antti Rämänen & Vesa-Matti Savinen

Pelicansin SM-liigapaikan kolmella nollapelillään karsintasarjassa Jokereita vastaan pelastanut Patrik Bartosak nautiskeli torjunnalla, jolla hän pysäytti tähtihyökkääjä Juhamatti Aaltosen.

– Joo, se oli Dominik Hasek -tyylin matskua, Bartosak iloitsi MTV Urheilulle Pelicansin 4–0-voiton jälkeen.

Bartosak pysäytti ottelun lopussa läpiajoon karanneen Aaltosen syöksymällä tämän jalkoihin varsin poikkeavaan tyyliin.

– Tiedän, miten hyvät Aaltosen kädet ovat. Tiedän myös faktana, että hän ei odottanut sitä, Bartosak kertasi.

– Se oli sekunnin murto-osan päätös. Ajattelin, että miksi en yrittäisi. Joko hän tekee todella hyvän muuvin ja maalin tai sitten onnistun tökkäisemään kiekon pois.

– Tuollaisten hetkien näkemisestä ihmiset maksavat, tshekkivahti lisäsi.

Lue myös: Juhamatti Aaltonen: "Nyt mää siirryn puukkokerhoon!"

Värikkäänä maalivahtina tunnettu Bartosak haluaa olla torjujana luotettava, mutta samalla hän tietää, että ollakseen arvaamaton, veskarin täytyy osata rikkoa kaavaa sopivissa kohdissa.

– Puhumme aina maalivahtivalmentaja Toni Pasurin kanssa, että perusasiani ovat aina todella johdonmukaisia. En ole paras enkä huonoin maalivahti. Olen aina todella tasainen, mutta joskus teen vähän jotain ekstraa. Jotain ei ehkä niin tavallista.

Tuoreimmat aiheesta

Liiga-karsinnat