Podcast: Iida Vainio avautuu kokemastaan koulukiusaamisesta: "Olen ollut niin yksin"

4:25imgKatso myös: Iida Vainio ja Archie Cruz rakastuivat Farmi-ohjelman kulisseissa – näin muut reagoivat parin sutinoihin
Julkaistu 18.04.2025 09:30

Alexia Tänav

alexia.tanav@mtv.fi

Iida Vainio kertoo hänen ja Archie Cruzin Parisuhdeterapiaa-podcastissa koulukiusaamisesta, jota hän koki ala-asteella. 

Mediapersoona Iida Vainio kertoo kokemastaan koulukiusaamisesta hänen ja kumppaninsa, muusikko Archie Cruzin Parisuhdeterapiaa-podcastissa. 

Podcast-jaksossa Vainio kuvailee eläneensä nuorempana surullista elämää. Hän liikuttuu kyyneliin puhuessaan aiheesta.

– Minä olen ollut niin yksin. Ala-asteella olin aina yksin, Vainio sanoo.

1.04424337Iida Vainio kertoo kiusaamisen aiheuttaneen hänelle ajatuksia, joiden mukaan kaikki olisivat jollain tapaa häntä vastaan.All Over Press

Lue myös: Tällaista on Iida Vainion ja Archie Cruzin vauva-arki – terapia ja lapsi ovat parantaneet heidän suhdettaan

Mediapersoona kertoo, että oli ala-asteella aluksi suosittu. Vainion mukaan yksi koulutoveri kuitenkin suhtautui negatiivisesti siihen, että hän tuli hyvin juttuun poikien kanssa.

– Olin poikatyttö silloin. Hän sitten alkoi mustamaalaamaan minua niille (pojille). Minua alettiin kiusaamaan niin pahasti, että pojat halusivat hakata minut koulussa. Olimme kolmosluokalla, Vainio sanoo.

Vainio kertoo kiusaamisen seuranneen häntä myös vapaa-ajalle.

– Minulle tultiin huutelemaan urheilukentälle, kun oli treenaamassa. Antakaa minun olla edes vapaa-ajalla rauhassa, hän sanoo.

Vainion mukaan koulun henkilökunta ei puuttunut kiusaamiseen. Lopulta hän joutui kertomansa mukaan vaihtamaan koulua. Hän kertoo, että tottui kiusattuna olemiseen sekä yksinoloon. 

Mediapersoona kertoo kiusaamisen aiheuttaneen hänelle ajatuksia, joiden mukaan kaikki olisivat jollain tavoin häntä vastaan.

Lue myös: Podcast: Iida Vainio ja Archie Cruz täräyttävät mielipiteensä lasten hankinnasta: "Se kuuluu mielestäni velvollisuuteen"

Tuoreimmat aiheesta

Iida Vainio