Poliisin tutkinnassa on päädytty epäilyyn, että Helsingin Oulunkylän asemalla lapseen tarttunut mies ei luultavasti yrittänyt kaapata lasta. Vielä on epäselvää, epäilläänkö miestä mistään rikoksesta.
Tapahtunut sattui viime torstaina Helsingissä Oulunkylän juna-asemalla. Tilanteessa sekavasti käyttäytynyt mies oli ottanut lapsesta kiinni, mutta lapsen isoäiti oli pitänyt lapsen sylissään. Sen jälkeen mies poistui paikalta.
Rikoskomisario Tuomas Lindholm kertoo, että tapahtunut otettiin poliisissa todella vakavasti, ja miestä alettiin etsiä aktiivisesti. Hänet tavoitettiin seuraavana päivänä perjantaina puoli yhdeltätoista yöllä.
Lue myös: Poliisi selvitti Ulvilan lapsikaappauksen motiivin – pakenivat lasten kanssa asuntoautolla Norjaan
Kyse ehkä sekavan miehen päähänpistosta
Tapahtunutta on perattu paitsi ihmisten kuulemisella, myös valvontakameratallenteita tutkimalla. Mies itse kertoi kuulusteluissa muistavansa tilanteen, mutta ei ole osannut antaa siihen loogista selitystä.
Valvontakameratallenteista selvisi, että tarttuminen on ollut hyvin lyhytaikaista, ja mies oli päästänyt melkein välittömästi irti lapsesta. Poliisi pitää mahdollisena, että vuonna 1997 syntynyt epäilty oli mahdollisesti ollut päihteiden vaikutuksen alaisena.
Lindholm kertoo, että teko vaikuttaa olleen kokonaisuudessaan sekava, eikä sille ole löytynyt järjellistä syytä.
– Käytännössä kysymys on ollut ilmeisimmin jonkinlaisesta päähänpistosta, Lindholm kertoo.
– En osaa sanoa, tietääkö ihminen itsekään, miksi näin teki.
Juttu jatkuu videon jälkeen.
4:02Suomesta kaapataan joka vuosi ulkomaille kymmeniä lapsia ilman huoltajan suostumusta. Mihin maihin Suomesta kaapataan lapsia, entä onko viranomaistoiminta tarpeeksi tehokasta?
Lue myös: Poliisilta uutta tietoa Porin lapsikaappauksesta: 64-vuotiaan pääepäillyn motiivi selvisi
Poliisi tutkii, onko viitteitä rikoksesta
Nyt poliisi pohtii, täyttääkö teko mitään rikoksen tunnusmerkkejä. Sen tietojen mukaan mies oli nopeasti tarttunut lapsen vaatteisiin, joten pahoinpitelystä ei ilmeisesti voi olla kyse.
– Lapselle ei, ja hyvä niin, ole koitunut mitään vammoja, Lindholm kertoo.
Poliisi on tutkinut tekoa sillä oletuksella, että onko miehellä ollut tarkoitus tehdä lapselle jotain väkivaltaa, jolloin kyse voisi olla pahoinpitelyn yrityksestä. Toistaiseksi siitä ei ole löydetty suoria viitteitä.
– Katsotaan vielä, tuleeko ilmi jotain, että on syytä epäillä rikosta.
Kokonaisuutenaan Lindholm pitää tapahtunutta valitettavana.
– Ainakin vähintäänkin hölmö päähänpisto ja todella huono valinta tehdä noin.
– On aiheuttanut turhaa pelkoa muissa ihmisissä ja eritoten tässä lapsessa.
6:29Miina joutui lapsena kaapatuksi ulkomaille – nyt hän kertoo tarinansa.