Ukrainan oppositiojohtajat sanovat tukevansa yhä vaalien lykkäämistä sodan jälkeiseen aikaan.
Politico uutisoi aiemmin tänään torstaina, että Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin hallinnon edustajat olivat järjestäneet salaisia tapaamisia joidenkin ukrainalaisten opposition edustajien kanssa.
Lehden mukaan tapaamisissa oli keskusteltu siitä, pitäisikö Ukrainassa järjestää pikaisesti presidentinvaalit.
Ukrainan presidenttinä aiemmin toimineen Petro Poroshenkon mukaan hänen tiiminsä vastustaa edelleen vaalien järjestämistä sodan aikana.
– Olemme sanoneet ja sanomme edelleen, että vaalit voidaan järjestää vasta aselevon ja Ukrainan turvatakuut kattavan rauhansopimuksen allekirjoittamisen jälkeen, Poroshenko sanoi.
Kaksi kautta Ukrainan pääministerinä toiminut Julija Tymoshenko taas sanoi, että hänen tiiminsä keskustelee kaikkien rauhan eteen työskentelevien liittolaisten kanssa.
– Siihen (rauhaan) asti – ja olen sanonut tämän useammin kuin kerran – minkäänlaisten vaalien järjestäminen Ukrainassa ei tule kysymykseen, hän sanoi.
Presidentti Volodymyr Zelenskyin presidenttikausi olisi päättynyt viime keväänä, mutta Ukrainan perustuslaki sallii hänen jatkaa tehtävässään maan sotatilan vuoksi.
Lue myös: USA ja Ukraina jatkamassa neuvotteluja – "On tapahtunut positiivista kehitystä"
Tymoshenko ja Poroshenko ovat istuvan presidentin Volodymyr Zelenskyin keskeisiä poliittisia vastustajia.
Trump on aiemmin kutsunut Zelenskyitä muun muassa diktaattoriksi ilman vaaleja ja pyrkinyt painostamaan tätä rauhaan Venäjän kanssa.
Trump kuitenkin jälkeenpäin ihmetteli, onko hän kutsunut Zelenskyitä diktaattoriksi, kun häneltä kysyttiin asiasta.
Lue myös: Trump kiristää Ukrainaa tiedustelutiedoilla – MTV:n kirjeenvaihtaja: Demokraattien riveissä kytee kapina
Myös Venäjän tavoite on ollut syrjäyttää Zelenskyi Ukrainan johdosta.
Ukrainan lain mukaan uusia presidentinvaaleja ei voida järjestää sotatilan aikana.
Lue myös: EU:n Ukraina-kokous alkaa – tätä on luvassa
Juttua päivitetty 6.3.2025 kello 20.38.