Posti tiedottaa, että se aikoo toimittaa joulusesongin aikaan verkkokauppojen paketteja myös sunnuntaisin 12 kaupungissa.
Muutoksen myötä sesongin aikaan paketteja toimitetaan seitsemänä päivänä viikossa.
Pakettitoimitusten poikkeusaikataulu alkaa Postin mukaan Black Fridayna tunnettuna päivänä, eli 23. marraskuuta. Sunnuntaijakelu loppuu 16. joulukuuta.
Black Friday on Yhdysvalloista peräisin oleva ostospäivä, joka on rantautunut myös Suomeen. Viime vuonna Black Fridayn myötä Posti toimitti viikossa lähes 1,2 miljoonaa pakettia.
Seitsemänpäiväinen toimitus tulee marraskuun lopusta 12 kaupunkiin. Paketteja toimitetaan Helsingissä, Espoossa, Vantaalla, Kauniaisissa, Jyväskylässä, Kuopiossa, Lahdessa, Oulussa, Porissa, Seinäjoella, Tampereella ja Turussa. Tämän myötä Postin mukaan yli 40 prosenttia suomalaisista voi saada paketin automaattiin myös sunnuntaina.
Lisäksi Posti aloittaa saman päivän kuljetukset kuutena päivänä viikossa pääkaupunkiseudulla sellaisten verkkokauppojen kanssa, jotka ovat valinneet kyseisen palvelun.
03.09.2018 kello 15:55. Juttua on korjattu. Jutussa sanottiin aiemmin, että paketteja toimitettaisiin kotiin. Paketteja toimitetaan Postin pakettiautomaatteihin.