Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Puolustusvoimat pyysi poliisia tutkimaan ohjeet kaksoiskansalaisuudesta

1:27KRP tutkii epäiltyä syrjintätapausta
Julkaistu 08.02.2017 13:31

MTV UUTISET - STT

Keskusrikospoliisi (KRP) alkaa tutkia epäiltyä uutta tapausta, jossa on annettu virheellistä ohjeistusta kaksoiskansalaisuudesta, kertoo Puolustusvoimat.

Rikostarkastaja Jari Nieminen KRP:stä vahvistaa, että Puolustusvoimien tekemä tutkintapyyntö on vastaanotettu. Keskusrikospoliisi tutkii asiaa varusmieskoulutukseen liittyvänä epäiltynä syrjintänä. Nieminen toimii jutussa tutkinnanjohtajana.

– Asia on niin alkuvaiheessa, ettei siitä tässä vaiheessa voi kertoa enempää. Käynnistelemme esitutkintayhteistyötä valtakunnansyyttäjänviraston kanssa.

Nieminen ei kommentoi, missä paikassa tai osassa maata syrjintää epäillään tapahtuneen. Puolustusvoimien mukaan uusi epäily koskee rajattua joukkoa varusmiehiä.

Uusi epäily tuli ilmi Pääesikunnan viime viikolla toimeenpanemassa selvityksessä, jossa tutkittiin, onko Puolustusvoimissa syrjiviä käytäntöjä kaksoiskansalaisten osalta.

Puolustusministeri Jussi Niinistö (ps.) kommentoi viime viikolla voimakkaasti Ylen uutisointia kaksoiskansalaisten asemasta puolustusvoimissa. Niinistö on edelleen sitä mieltä, että Yle on uutisoinut virheellisesti.

– Yle väittää, että on olemassa ohjeistus, että meillä puolustusvoimissa on joku normi, jolla määritellään kaksoiskansalaisuuden omaavien henkilöiden esimerkiksi virkaanpääsyä tai varusmieskoulutusta, Niinistö sanoi eduskunnassa tänään.

Kaksi esille tullutta tapausta ei Niinistön mielestä muuta Ylen uutisoinnin virheellisyyttä.

– Edelleen olen sitä mieltä ja puolustusvoimat on sitä mieltä, että mitään normia, ohjeistusta asiasta ei ole. Se on eri asia, että on ollut tällainen yksittäisen kouluttajan ylilyönti, joka on julkisuudessakin ollut. Ja sitten tämä toinen asia, joka on edennyt esitutkintaan, jota ei sen takia voi kommentoida sen kummemmin, Niinistö sanoi.

Aiemmin julkisuudessa on kerrottu tapauksesta Kainuun prikaatissa, jossa varusmiehille oli kerrottu tammikuussa koulutuksessa, ettei minilennokkikoulutukseen otettaisi kaksoiskansalaisia turvallisuussyistä.

Kouluttaja oli maininnut asiasta, ja myös koulutuksen diaesityksessä oli lukenut ranskalaisella viivalla "ei kaksoiskansalaisille". Koulutusta ei saa nykylain nojalla rajata kansalaisuuden mukaan.

Lisää aiheesta:

Korkeaa ex-tiedustelupomoa epäillään tietovuototutkinnassa – sotilastiedustelun aineistoja päätyi Helsingin SanomilleMinisteri Niinistö: Kaksoiskansalaiset eivät ole turvallisuusuhka Tästä kaikki puhuvat – kohu kaksoiskansalaisista pähkinänkuoressaPuolustusvoimat vaatii Yleltä oikaisua kaksoiskansalaisten kohtelua koskevasta uutisoinnistaYlen päätoimittaja pitää Niinistön väitettä uskomattomanaNiinistö kiistää Ylen armeijatiedot: Kyse voi olla tarkoituksellisesta väärän tiedon levittämisestä
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 20:03
    Liikenneonnettomuudet

    Henkilöauto ja aura-auto kolaroivat: Kolme kiidätetty sairaalaan

  • 17:48
    Petteri Orpo

    Orpo päivittelee Ylellä perussuomalaisten silmienvenyttelyä: "Lapsellista"

  • 17:04
    Helsinki

    Helsingin poliisi nostanut valmiuttaan: Yksityiskohdista vaietaan

  • 16:51
    Politiikka

    Nasima Razmyar tykittää syytöksiä Orpon hallitukselle: "Pelkkä irvikuva"

  • 15:25
    Juhlapyhät

    Airi, 102, toi Lucia-neitona valon keskelle pimeää: "Katsoi niin rakastuneena"