Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pyöräilijä törmäsi hiprakassa kävelijään aiheuttaen vakavan aivovamman – "Ei pysty syömään ilman apua"

Oikeus totesi, että pyöräilijä oli yrittänyt ohittaa jalankulkijan liian läheltä.
Oikeus totesi, että pyöräilijä oli yrittänyt ohittaa jalankulkijan liian läheltä.
Julkaistu 17.10.2016 05:55

Jarkko Sipilä

jarkko.sipila@mtv.fi

sipilamtv3

Helsingin käräjäoikeus tuomitsi 24-vuotiaan miehen sakkoihin, kun hän pikkuhiprakassa törmäsi pyörällään kävelijään ja aiheutti uhrille erittäin vaikean aivovamman.

Törmäys tapahtui Ilmalanrinteessä Hakamäentien kupeessa kesäkuussa 2015. 24-vuotias ajoi alamäkeä kevyenliikenteen väylää, kun hän törmäsi jalankulkijaan.

Uhri löi päänsä asvalttiin ja sai erittäin vaikean aivovamman. Mies joutui sairaalaan ja heräsi kahden kuukauden päästä. Hän ei enää pysty syömään ilman apua ja kärsii muistiongelmista: Jaloissa ja käsissä on tunnottomuutta. Työkykyistä miehestä ei enää tule.

24-vuotias puhalsi poliisin seulonta-alkometriin tuloksen 0,34 milligrammaa alkoholia litrassa uloshengitysilmaa. Rattijuopumuksen raja on 0,22 milligrammaa.

"Jalankulkija tuli eteen"

Oikeudessa pyöräilijä kiisti, että alkoholi olisi vaikuttanut tapahtumiin. Hän kertoi olleensa pelaamassa jalkapalloa ja nauttineensa neljä pientä keskiolutta. Kello oli tapahtuma-aikaan noin 22 illalla, eikä vauhtia ollut paljon.

Pyöräilijä sanoi nähneensä puhelimeen puhuvan jalankulkijan hyvän aikaa ennen törmäystä. Pyöräilijän mukaan syy törmäykseen oli jalankulkijan yllättävä liike. 24-vuotias kertoi jalankulkijan pyörähtäneen ennalta-arvaamatta hänen eteensä.

Oikeus totesi kuitenkin, että pyöräilijä oli yrittänyt ohittaa jalankulkijan liian läheltä, jolloin jalankulkijan liike katsottiin ennalta-arvattavaksi.

Liikennejuopumus nurin

Miehen puhallustulos ylitti autoilun rattijuopumusrajan - tulos 0,34 mg vastaa promilleissa noin 0,8:aa. Polkupyöräilijöille ei ole promillerajaa, vaan liikennejuopumuksesta voidaan tuomita jos pyöräilijä aiheuttaa vaaraa toisille.

Oikeuskirjallisuudessa on katsottu, että moottorittomien ajoneuvojen kuljettajan päihtymystilan raja on korkeampi kuin autoilijoilla.

Tässä tapauksessa käräjäoikeus päätteli, että 24-vuotiaan kyky ajaa pyörää ei ollut huonontunut merkittävästi. Törmäys aiheutui huolimattomuudesta, ei päihtymyksestä.

15 000 euron korvaukset

Oikeus langetti 24-vuotiaalle 50 päiväsakkoa, josta maksettavaa kertyy 350 euroa.

Uhri vaati 25 000 euron korvausta kivusta, särystä ja haitasta, mutta käräjäoikeus katsoi oikeaksi summaksi 15 000 euroa.

24-vuotiaan on lisäksi maksettava uhrille 2600 euroa ansionmenetyksestä ja myös 1300 euroa oikeudenkäyntikuluja. 

Lisää aiheesta:

Karu video paljastaa: Autoilija törmäsi pyöräilijään suojatiellä – uhri mursi kasvonsa ja menetti useita hampaitaNaisen työmatka päättyi 25 metrin jälkeen tehohoitoa vaatineisiin vammoihin – päälle ajanut pyöräilijä syytteli uhria, pensaita ja kaupunkiaAutoilija teki "jalankulkijan giljotiinin" – suojatiellä auton alle jäänelle uhrille aivovammaKortiton ja päihtynyt 18-vuotias kaahasi holtittomasti ja törmäsi pyöräilijään, joka kuoli – retosteli kaverille paenneensa poliisiaMies törmäsi jalankulkijaan jarruttamatta Espoossa – "Voi perkele, se ajaa ton yli"Autoilija törmäsi pyöräilijään – uhri halvaantui, kuskille kolmen kuukauden vankeustuomio
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 16:32
    Uusikaupunki

    Poliisi tutkii kuparivarkauksia Uudessakaupungissa – varas aiheutti myös vesivahingon

  • 16:15
    Rattiraivo

    Syyttäjä: Mies ajoi väkijoukkoon Liverpoolin mestaruusparaatissa, koska halusi päästä kohteeseensa – 134 loukkaantui, joukossa vauva

  • 15:30
    Liikennerikokset

    Raju takaa-ajo Tampereella – AL: Törmäys koulun aitaan

  • 12:52
    Henkirikokset

    Miestä syytetään veljensä murhasta Ahvenanmaalla – 20 pistoa, 25 viiltoa

  • 12:20
    Helsinki

    Nainen putosi parvekkeelta ja kuoli – Otkes aloitti tutkinnan