Brittipariskunta tuomittiin 30 vuodeksi vankeuteen ranskalaisen au pairinsa raa'asta murhasta

Rikos kuva 2
Lontoossa asuva ranskalaispariskunta Sabrina Kouider ja Ouissem Medouni on tuomittu vähintään 30 vuoden vankeusrangaistukseen Sophie Lionnetin murhasta. Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press
Julkaistu 27.06.2018 09:05

MTV UUTISET

Britanniassa asuva ranskalaispariskunta on tuomittu vähintään 30 vuoden vankeusrangaistuksiin 21-vuotiaan ranskalaisen au pairinsa murhasta. Asiasta kertoo BBC.

Lontoossa asuva ranskalaispariskunta Sabrina Kouider, 35, ja Ouissem Medouni, 40, tuomittiin eilen vähintään 30 vuoden vankeusrangaistukseen Sophie Lionnetin murhasta. Pariskunta asui Lontoon Wimbledonissa, jossa Lionnet työskenteli perheessä au pairina.

rikos kuva 1Sophie Lionnet, kuva: AOPCopyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press

Oikeudenkäynnin aikana kumpikin ehti syyttää toistaan murhasta. Molemmat ovat väittäneet olleensa nukkumassa, kun Lionnet oli surmattu kylpyhuoneessa.

BBC:n mukaan pariskunta oli kiduttanut au pairia ja pitänyt tätä nälässä ennen tämän murhaamista. Au pairin ruumis löydettiin viime vuoden syyskuussa Kouiderin ja Medounin puutarhasta, jossa he yrittivät hävittää sen polttamalla. Naapurit soittivat paikalle palokunnan, kun pihalta oli kantautunut kalman hajua.

Oikeus: Taustalta ei löytynyt juonittelua

Murhan motiivi on kaikkinensa hyvin outo. Oikeuden mukaan Kouider oli väittänyt kumppanilleen, että Boyzone-yhtyeen entinen laulaja Mark Walton ja Lionnet ovat juonitelleet yhdessä pariskunnan selän takana.

Rikos kuva 3Kuva: AOPCopyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press

Walton on Kouiderin entinen poikaystävä. Myrskyisä suhde oli päättynyt vuonna 2013, jonka jälkeen naiselle oli kehittynyt pakkomielle entisestä kumppanistaan. Kouider oli saanut Medounin uskomaan väitteisiinsä.

Oikeus ei kuitenkaan löytänyt mitään viitteitä siitä, että Lionnet ja Walton olisivat juonitelleet yhdessä. 

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat